- Inzerce -

Kosmický podfuk

V roce 2013 vyšlo pod záštitou britského labelu Unknown Capability Recordings pětiskladbové album Kosmischer Läufer: Cosmic Music of the East German Olympic Program 1972-83. Jedná se o před nedávným časem nalezené skladby, které východoněmecká sportovní reprezentace měla používat jako tajnou sportovní zbraň – motivační hudbu při tréninku běhu. Skladatel Martin Zeichnette nahrál elektronickou hudbu speciálně vyladěnou na optimalizaci výkonu běžců. Walkmany ani mp3 přehrávače sice ještě neexistovaly, německo-brazilský inženýr Andreas Pavel ovšem vyvinul přenosný přístroj na přehrávání kazet Stereobelt. Stačilo se jím opásat, zasunout kazetu s Zeichnetteho hudbou a vyrazit na dráhu.

Potud legenda uveřejněná na webu https://www.kosmischerlaufer.com. Pokud jí chcete věřit, máte možnost, mnoho indicií ale ukazuje, že se spíše jedná o důmyslný podvrh a hudba kosmických běžců je mnohem novější, než se na webu inzeruje a velmi pravděbodobně nevznikla v někdejší NDR, protože v době jejího vzniku už tato země nejspíše dávno neexistovala. Kdo by chtěl pátrat po skladateli jménem Martin Zeichnette, nalezne sice jedno interview, kde Zeichnette vysvětluje jak se inspiroval poslechem západoněmecké scény a jak byl posléze (zřejmě agenty Stasi) pověřen pracemi na tajném úkolu, motivační hudby pro sportovce, ovšem tento rozhovor byl uveřejněn na stránkách labelu Unknown Capability Recordings. Historie východoněmecké elektronické hudby je poměrně zmapovaná, k poslechu je například vynikající kompilace Mandarinen Träume: Electronic Escapes from the Deutsche Demokratische Republik 1981-1989 vydaná mnichovským labelem  Permanent Vacation v roce 2010. Ještě donedávna se v našich bazarech dala za nevelké peníze pořídit dobová kompilace vydavatelství Amiga s názvem Kleeblatt No. 14 – Electronic Pop z roku 1982. Ani na jedné z kompilací se Zeichnette nevyskytuje, neexistuje žádná jeho fotografie, ani jiná zmínka kromě zmíněného rozhovoru. Vše nasvědčuje tomu, že pan Zeichnette nikdy neexistoval a že vše je pečlivě připraveným podvrhem labelu Unknown Capability Recordings. Nikdo z posluchačů se na něj ovšem příliš nehněvá, jelikož hudba na albu Kosmischer Läufer je prostě báječná. Zaplesá při ní mlsné ucho každého milovníka krautrocku, který už přeposlechl tam a zpátky všechny desky NEU! a Kraftwerk. Kosmischer Läufer zní právě jako cosi mezi výše zmíněnými klasiky. Že se v NDR podařilo odkoukat a okopírovat mnoho věcí od svého západního bratra je jasné, zvukově je ale album nejen někde trochu jinde než tehdejší východoněmecký zvuk, čistotou a precizností předčí i mnohé západoněmecké desky. Chvílemi opravdu zní jako produkt kraftwerkovského studia Kling Klang – čistá vycizelovaná hudba, ovšem obohacená o mohutnou baskytaru a majestátní motorik. Kytary v hudbě kosmických běžců slyšet nejsou, až na jedinou vyjímku ve skladbě Tonband Laufspur, bohaté předivo zvuků z východoněmeckého kosmu zajistí velkorysá kolekce kláves.

Album je vypočítané na pět kilometrů běhu s malým rozcvičením. Neměl jsem možnost to zatím ověřit a obávám se, že bez dopingu východoněmeckých sportovců bych pět kilometrů stejně neuběhl. Odvážnější než já to ovšem odzkoušeli a hudba prý skutečně jako stimulant docela dobře funguje.

Na obalu se znakem bývalé NDR je ještě jedna nenápadná informace – nápis Volume One. To celkem jistě znamená, že záhadný pan Zeichnette má ve svém štrozoku schované ještě nějaké další parádní kusy vhodné pro běhání, nebo jiný sport. Už se těším!

Kosmischer Läufer na Bandcampuhttps://kosmischerlaufer.bandcamp.com

Youtube trailer na Kosmischer Läufer:

Opravdová elektronika Made in DDR. Deska Kleeblatt No. 14: Electronic-Pop:

Výběr DDR elektroniky – Mandarinen Träume:


Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.