PKF – Prague Philharmonia v úterý pořádá třetí koncert letošní série Krása dneška, který vymýšlí a kouzelně moderuje Petr Kofroň (rozhovor s ním najdete v aktuálním čísle HIS Voice). Po koncertech věnovaných německým a italským levicově orientovaným skladatelům se program tentokrát zaměřuje na americkou hudbu první poloviny 20. století. Druhý smyčcový kvartet Charlese Ivese doplní dvě skladby autorek, které bývají v přehledech hudebních dějin spíše opomíjeny a přitom dokázaly přijít s velice originálním hudebním stylem: Ruth Crawford Seeger (Diafonická suita pro hoboj sólo) a Johanny Magdaleny Beyer (Sonáta pro klarinet a klavír).
„Odpočineme si přímo americkou imperialistickou hudbou, která v některých případech stále zůstává mimo pozornost světové hudební veřejnosti, ač jde o hudbu vysoce svéráznou, jejíž svéráz vetkla do amerického hudebního paradigmatu zejména osobnost Charlese Ivese,“ nastiňuje charakter koncertu Petr Kofroň. Přívlastek „imperialistická“ je třeba brát s rezervou, protože intelektuální prostředí, v němž tato hudba vznikala, bychom mohli rovněž popisovat spíše jako levicové (byť Ives byl majitelem pojišťovací společnosti).
Jak už se v této sérii stalo tradicí, bude Petru Kofroňovi dělat společnost host, jímž tentokrát bude historik umění Jaroslav Bláha, který zasadí hudbu večera do kontextu.
Koncert se koná v úterý 20. ledna v Experimentálním prostoru NoD, na adrese Dlouhá 33, Praha1 od 19.30.