- Inzerce -

Ligro: Dictionary 3

Indonéské progjazzrockové power-trio Ligro vydalo svůj debut Dictionary 1 v roce 2008 a dostalo se do mezinárodního povědomí díky americkému labelu Moonjune Records v roce 2012 reedicí sequelu Dictionary 2. Již tam koketovali s předělávkami klasických děl a vzali si na paškál Bacha a Stravinského. S podobným principem pracují i na trojce, kde se zdrojem pro skladbu The 20th Century Collaseu staly skladby Oliviera Messiaena a Antona Weberna. Celkem ústrojně to zapadá do jejich celkového projevu, který mi vnukl ne zcela přesné zaškatulkování „jako kdyby Motorhead začali hrát třetí proud“.

I když Ligro zejména na svém novém opusu dokážou nádherně pracovat s dynamikou a někdy se jejich skladby valí kupředu ve skutečně metalové smršti, což se děje například v podstatných částech kompozice Pentagonal Krisis, v níž se však dočkáme i neurobluesových či lyrických pasáží. Klasickou jazzrockovou fúzi pak představuje úvodní Bliker 4, což umocňuje i hostující klávesista Ade Irawan. Hlavním skladatelem je tentokrát baskytarista Adi Darmawan, který má právě smysl pro dramatické zvraty, divokost i niterné uvolňující momenty, kde dostávají prostor i drobnokresebné perkuse jinak řízného bubeníka Gustiho Hendyho. Podobně kytarista Agam Hamzah je doma ve vybrnkávání, rozkošatě vypjatých i plošných sekvencích. Tragic Hero se plíživě propracovává od zadumavého počátku k mohutné kadenci a posléze se utápí v jakémsi sonickém mikrosvětě. V závěrečné skladbě Lonely Planet si pak kapela pohrává s procítěnou nostalgičností, jež ústí až k monstróznímu patosu. V tvorbě Ligro najdeme spoustu stopových etnických elementů, ale ty jsou přetaveny do svébytného stylu, jenž není poplatný západním vzorům, ale hledá si vlastní cestu.

 

Ligro: Dictionary 3

Moonjune Records (www.moonjune.com)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.