- Inzerce -

Liminal: Saiph

Za elektronickým projektem Liminal se skrývá argentinský hudebník a producent Ramiro Saravia. Na své aktuálním EP Saiph prezentuje své osobitě polyrytmické struktury v duchu abstraktního techna.

Pro španělský internetový label Sincro připravil Saravia přibližně čtvrthodinovou kolekci o sedmi kratších či opravdu krátkých skladbičkách. Lze předpokládat, že vzešly buď z modulárního syntezátoru nebo alespoň z analogových syntezátorů řízených nějakým chytrým sekvencerem schopným mnoha variací. Vždy se jedná o několik různě rytmizovaných tónových vrstev v pečlivě vyladěných barvách dronového či glitchového charakteru, občas přibývají také perkusivní party. To vše v lahodných a katedrálově dlouhých dozvucích. Melodický pohyb samozřejmě očekávejme i při vysoké míře představivosti jen občas.

Za nejkomplexnější skladbu lze rozhodně pokládat druhý a nejdelší track Auva. Jeho bravurní zvuk se skládá z velice propracovaného neperiodického beatu, ostatní syntezátorové party okolo něho dále rozšiřují, člení i drtí celkový hudební prostor. Při jeho poslechu jsem si opakovaně vzpomněl na berlínský projekt Kangding Ray a jeho vynikající desku OR (Raster-Noton, 2011). Další tracky nám pak ukážou, že i bez tradičních elektronických beatů se lze pro obdobné estetické potěšení ponořit i do rozličných pulzů basující a decentně industriálně pobzukávající elektroniky. Postkatastrofické sci-fi představy na sebe nemusejí nechat dlouho čekat.

Zkuste si tímto EP také zpestřit třeba některý z dlouhých zimních večerů.

Liminal: Saiph
Sincro Netlabel (https://www.sincronetlabel.com)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.