- Inzerce -

Milan Guštar: Taurus

Přehlídka basových elektronických a elektromechanických nástrojů dnes pokračuje nejznámějším basovým syntetizérem, kterým je bezpochyby Moog Taurus. Na rozdíl od většiny ostatních basových klávesových nástrojů má namísto obvyklé klaviatury klaviaturu pedálovou, hraje se na něj tedy nohama.

Taurus byl vyvinut ve firmě Moog Music v první polovině 70. let jako součást chystaného systému Constellation, který měl kromě basového nástroje obsahovat ještě polyfonní syntetizér Apollo a monofonní syntetizér Lyra. Před dokončením však byl vývoj systému zastaven, syntetizér Apollo se stal předlohou pro Polymoog, výsledky vývojových prací na syntetizéru Lyra posloužily při vývoji Micromoogu a Multimoogu a basový Taurus se v roce 1975 začal prodávat samostatně.

Skříň je uzpůsobena k umístění na podlahu, ovládací prvky jsou na šikmém horním panelu. Pedálová klaviatura má rozsah 13 tónů. Syntetizér je monofonní a je tvořen dvojicí VCO, jedním VCF a jedním VCA. Oscilátory VCO produkují pilový a obdélníkový průběh, filtr VCF je tradiční Moog-LPF. VCA a VCF se řídí jednoduchými generátory obálky. Dvěma posuvnými ovladači lze nohou ovládat naladění filtru a hlasitost. Trojice nožních spínačů ovládá portamento, doznívání a oktávovou transpozici. Další tlačítka, také ovládaná nohou, přepínají tři přednastavené zvukové barvy Tuba, Bass a Taurus. Při sepnutí tlačítka Variable lze parametry syntetizéru volně nastavit. Ovládací prvky pro jejich řízení jsou zapuštěny v prohlubni chráněné víčkem.

Na počátku 80. let se začal vyrábět Taurus II. Má novou skříň bez ovládacích prvků, rozsah klaviatury byl zvětšen na 18 tónů. Ovládací prvky jsou umístěné ve skříňce na stojanu a byly doplněny o kolečka Modulation a Pitch-bend. Elektronické obvody syntetizéru Taurus II jsou prakticky shodné s obvody syntetizéru Moog Rogue.

V současnosti se vyrábí digitálně řízený Taurus III, vycházející z modelu I a doplněný o rychlostně citlivé klávesy, další zvukové barvy, arpeggiator, LFO, MIDI a další funkce.

Moog Taurus používali např. Pink Floyd, Genesis, Yes, Def Leppard, Police, Styx, Rush, ELO, U2, UFO, John Paul Jones, Yngwie Malmsteen nebo Jean-Michel Jarre.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.