- Inzerce -

Milan Slavický: Orchestrální skladby

Studio Matouš (www.matous.cz)

Orchestrální hudba současných českých skladatelů je poměrně vzácným úkazem na koncertech, natož na hudebních nosičích, neboť riziko takové edice je srovnatelné s investicí do akciových fondů. Milan Slavický (1947) má vlastní kompoziční metodu založenou na intervalovém výběru a  jeho tvorba reprezentuje v mozaice soudobé české hudby důvěryhodnou plochu moderny, která se nikdy nezřekla tradice. A v této tvorbě představují tři orchestrální kompozice na recenzovaném CD – Porta coeli, Dvě kapitoly z ApokalypsyRequiem – přirozené vyústění skladatelovy dosavadní cesty. Porta coeliKapitoly zastupují kontinuální linii Slavického instrumentálních děl. S vokální složkou začal tento autor více pracovat až od sklonku 80. let, přičemž Requiem je bezpochyby vrcholným dílem této expanze. Nahrávka drží dramaturgicky dobře pohromadě: všechna tři díla jsou spřízněna programní orientací, filosoficky pojatou religiózní inspirací, všechna je hraje Česká filharmonie v etapách jejich premiér ( Porta coeliRequiem zní pod taktovkou Jiřího Bělohlávka, Kapitoly diriguje Serge Baudo). Všechny skladby také přesahují rámec příležitostných podnětů, které je iniciovaly, a jako takové jsou s to při každém dalším poslechu „vést“ dál nebo hlouběji. Nejstarší z nich, Porta coeli (1991), získala v roce 1992 dnes už neexistující Cenu české hudební kritiky a i po tolika letech lze jen stvrdit, že právem. Disk vychází v  šikovném čase skladatelova životního jubilea, což mu snad dopomůže ke kýženému zviditelnění.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.