- Inzerce -

Mooncup Accident: Holy Crap & Stuff

Mooncup Accident: Holy Crap & Stuff

KLaNGundKRaCH (https://klangundkrach.net)

 

Holy Crap & Stuff je druhá nahrávka pražského dua Mooncup Accident. Po loňské purpurové kazetě Litany of Hole oděné do úhledného kožíšku je i druhý kousek patřičně výtvarně vyveden. Každá kazeta (C-30) je unikátní, plastová přepravka obsahuje rozličné předměty denní i noční potřeby. Například k mé kazetě jsou přibalené cvočky, vkusná kraječka a praktická drátěnka na nádobí, která navíc pásku odstíní před silným magnetickým polem z okolí.

Strana A začíná prazvláštními  elektronickými pazvuky, které jsou postupně zavaleny afektovaným vokálem, agresivním znásilněním  kytarové hry a dalšími vrstvami žravého noiseového běsnění. Agonický zvuk se neustále přesouvá z jedné strany na druhou, hází sebou, škubá a přechází od vyloženě zuřivých momentů ke smířlivě odevzdanějším lamentacím.

Nahrávka Holy Crap & Stuff je zpočátku méně agresivní než kazeta předchozí, a déle trvá než se duo patřičně rozhlučí. Svůj potenciál však postupně využívá na plné obrátky a nový materiál je o chlup pestřejší. V porovnání se svůdně monotónním kontrastem černé a purpurové na kazetě Litany of Hole, který pěkně spojil vizuální stránku věci se zvukovou, hraje Holy Crap & Stuff všemi barvami, jakkoli o temnotu samozřejmě není nouze. Ta ale rozhodně není jedinou polohou dua, a objevují se i vyloženě radostné chvíle, kdy výtrysk zvuků zahřeje jako náhlý sluneční svit v chladném ročním období.

Rozmanité  vokály mají vždy daleko od toho, čemu se běžně říká zpěv. Spíše se dotýkají zaříkávání, amplifikované dýchání navodí domnělé atmosféry dávných šamanských rituálů transformovaných do dnešní doby. Po několikátém poslechu se postupně rozkrývají navrstvené sedimentace a z celkového lomozu vyvstávají dříve ukryté frekvence, které jsou tu a tam překvapivě libozvučné. Vokální terorismus kontrastuje s kovově hřejivými zvuky zkreslené kytary, jinde tento kontrast mizí a hranice  mezi syntetickým a živoucím se zcela stírají. Konec strany B končí v uchu lahodících zpětných vazbách a ve všudypřítomném chaosu se z nánosů řezavých šumů a kničení rodí nevídané a neslýchané monstrum.


Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.