- Inzerce -

Night Note: Future Look Back

Milan Maštálka alias Night Note připravil pro label Blue Lizard opět pestré a precizní ambientní album.

Pražský hudebník Milan Maštálka je ve svém domácím nahrávacím studiu tak aktivní, že v poslední době publikuje i několik alb měsíčně (jak lze sledovat nyní nejsnáze na jeho bandcampovém profilu). Přesto pod hlavičkou projektu Night Note najdeme propracované mnohovrstevnaté kompozice, většinou meditativního či ambientního rázu. Zkušený perkusista Maštálka při jejich tvorbě používá i mnohé elektronické klávesové či virtuální nástroje a sampling čerpající z různých terénních nahrávek.

CD Future Look Back nás okamžitě vtáhne do klasicky „enovské“ atmosféry, z přírodně znějících šumů se zrodí jemný basový a perkusivní groove, aby se nad ním rozprostřela textura táhlých syntezátorových nálad a repetitivní melodie klavíru či nasamplované hry na jeho struny. Poutavý zvukový příběh pak pokračuje skladbou On the Road, v níž nad zmutovanými kvazismyčcovými či kvazisborovými poryvy zaznívají motivy akustické kytary nebo handpanu a z hloubi aranží občas vystoupí i přetvořené lidské hlasy. Již v tomto momentě nám začne být jedno, odkud pocházejí jednotlivé složky Maštálkova zvukového vesmíru. Více začneme sledovat autorovu editační péči o každý part, aby působil osobitě i funkčně v celkové skladatelské vizi. Ve skladbách They Are Already Coming či In the Confident se například dostaví i skoro orchestrální sound se šťavnatou žesťovou sekcí, že se posluchačova mysl zřejmě nevyhne srovnání s monumentálními aranžemi známými z dnešní filmové produkce. Nad hlasitostními poměry elektronických orchestrálních sekcí zde ale nevládnou přirozené vlastnosti nástrojů, ale autorova nápaditá mixáž. Především různé smyčcové party, od čistě konkrétních po výrazně efektované, nás provedou většinou nahrávky. Vrcholem abstrakce je tu závěrečná kompozice Deep Space, v níž za řadou efektů vedou dialog táhlé syntezátorové harmonie se zvonivým melodickým partem již bez rytmické složky.

Jako by programem desky byla jakási symbolická pouť od „lidského“ k „vesmírnému“. Autor však v přiloženém textu doporučuje posluchačům především uvolnit imaginaci, takže každý by tu měl být připraven na vlastní odlišné auditivní dobrodružství, jeho absence by vzhledem k tolika pozoruhodným barvám určitě hrozit neměla.

Night Note: Future Look Back
Blue Lizard https://bluelizard.bandcamp.com/album/future-look-back


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.