- Inzerce -

Noah Creshevsky: Rounded With A Sleep

Noah Creshevsky: Rounded With A Sleep

Pogus (www.pogus.com)

 

Skladatel Noah Creshevsky vydává své první album na značce Pogus, píše se v tiskové zprávě. Úplným nováčkem zde ale není – vzpomeňme na splitCD Favourite Encores, na kterém se jeho hyperrealistické kompozice střídají se svébytným jazykem jednočlenného projektu If, Bwana, za nímž stojí Al Margolis, duše vydavatelství Pogus.

Padlo zde slovo hyperrealismus, které si většinou spojujeme se světem výtvarného umění. Hyperrealistické malby jsou mnohdy „skutečnější“ než fotografie, na jejichž základě vzniky – mívají dokonalý lesk a nekonečnou hloubku ostrosti, kam se hrabe objektiv. Podobně Creshevsky, jehož poslední dvě profilová alba vyšla u Zornova Tzadiku, pracuje za hranicí lidských možností. Jeho kompozice znějí jako „běžné“ kusy pro hlasy a hudební nástroje, ve skutečnosti jsou ale nehratelné a vznikly pomocí samplingu a dalších digitálních vymožeností.

Jsou skladatelé, například Brit Brian Ferneyhough, kteří píší partitury tak složité, že je téměř nelze zahrát. Miroslav Pudlák v článku o nové jednoduchostinové složitosti (v HV 2/2006) píše, že výsledná intepretace snad ani nemá být dokonalým tvarem, ale výsledkem snahy přiblížit se tomuto tvaru co nejvíce. Zároveň ale dodává, že některé Ferneyhoughovy skladby se postupem času ocitly v běžném repertoáru mnoha instrumetalistů, jejichž „výkonnost“ s každou generací roste stejně jako „výkonnost“ sportovců.

Noaha Creshevského od Ferneyhougha dělí celý oceán – v geografickém i přeneseném slova smyslu. Creshevsky s nadšením vítá skutečnost, že stroje „dotáhnou“ nedokonalost lidí a libuje si, že může psát klavírní skladby pro chobotnice a vokální party, během nichž se zpěvák po celou dobu trvání skladby nemusí nadechnout a tudíž odmlčet. Tak trochu svým přístupem připomíná krajana Philla Niblocka, který si od instrumentalistů, s nimiž pracuje, nechá zahrát jednotlivé tóny a z nich pak „buduje“.

Creshevsky na svém novém albu představuje sedm krátkých skladeb, v nichž se jeho počítačové manipulace střetávají s lidmi z masa a kostí, resp. s jejich zpěvem, cellem, banjem, steel kytarou a kontrabasem. Jeden kus je založen na záznamu klavírní improvizace – jakási digitální pianola z toho vyleze.

Noah Creshevsky je všežravý nejen co do zvuků, z nichž se skládá hudba, ale i co do historie žánrů, z nichž se skládá hudba: v jeho hyperrealistických kompozicích slyšíme názvuky etnické hudby vedle barokních a rokokových motivů a tentokrát i náznak country. Ano, z „ideového“ hlediska je jeho tvroba pořádně naivní, provedena je ale dokonale a co je hlavní – jakoby zázrakem není ulepena kýčem a baví.

 

Petr Ferenc


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.