- Inzerce -

Nové duety Simona Nabatova

Jenom na značce Leo Records vydal pianista Simon Nabatov již osm alb v duetech, ta nejnovější se saxofonistou Michaëlem Attiasem a kytaristou Brandonem Seabrookem.

CD Brooklyn Mischiefs bylo sice nahráno již 6. června 2014, kdy se oné noci Simon Nabatov pustil poprvé do společného muzicírování s Michaëlem Attiasem, ale záznam „vyhrabal“ až v době pandemického zastavení času a následně tento skvost spatřil světlo světa až letos v březnu. Je to nahrávka zachycující hvězdnou hodinu, v níž se oběma podařilo najít kromobyčejné porozumění a vystihnout odlesky města, které je obklopovalo, a zároveň dělat geniální jemné neplechy.

První cca dvanáctiminutový kus Glimpses and Tangles je skutečně o záblescích a zamotávání, oba hráči v něm skvěle využívají všechny své dovednosti a vytvářejí něžné plutí i pnutí, které koření tu neznělými údery do piana, jindy vytím či vytrysknuvším trylkováním na saxofon. Pěti a půl minutové nokturno Gowanus By Night začíná tajemností, která nakonec vyústí do snové skotačivosti. Šesnáctiminutový středobod Languid/The Spinning Song se pozvolna rozehrává přes struny piana a postupně se rozbíhá k naléhavosti přes víření až po rozbouřené drama, jež zhruba v polovině přechází do zvonivě nostalgického Songu z pera Herbieho Nicholse (jehož skladby ostatně předtím Nabatov nahrál). Glances je opět rozechvívání záblesků i prostorem pro vzájemně sladěnou komunikaci. Zhruba desetiminutová tečka Poetic Bug Bite je pak po „standardním“ začátku přehlídkou nejrůznějších špílců, které ještě dotvrzují celkovou imaginativnost alba.

Opus Voluptuaries je na ploše osmačtyřiceti minut rozdělen do dvanácti instantních kompozic a nejdelší úvodní vykopávací propletencový kus Daggers jen lehce přesahuje pět minut. Brandon Seabrook zde zcela dokazuje pověst jednoho z nejinvenčnějších kytaristů své generace. Rychlé běhy dokáže proměnit náhle v tklivé tóny či kosmické plochy. Někdy svou kytaru doslova drhne, jindy rozvolňuje a rozbrušuje, seká, rozostřuje, rozjetě rozdrnčí. Někdy je to divočina jindy lyrika, někdy ulítlý moderní jazz, objeví se stopy progrocku i zcela abstraktní seance. Zkrátka se zde velice proměnlivě pracuje se strukturami, náladami, zvraty, protichůdností i souhrou. Nabatov do všeho skvěle zapadá a je chvíli vůdčím hráčem, jindy dozvukovačem, preludistou i minimalistickým noisařem. Mezi perly patří rozverně vrzavá Spirit of the Staircase plná drobných hudebních fines. Vše skvěle vrcholí v rozvibrované a rozjeté předposlední skladbě La Femme Makita a potápí se do vesmírné nirvány v souznivé závěrečné titulní skladbě.

Michaël Attias / Simon Nabatov: Brooklyn Mischiefs
Brandon Seabrook / Simon Nabatov: Voluptuaries
Leo Records (www.leorecords.com)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.