- Inzerce -

Olomoucký PAF uzemní návštěvníky hypnotickým Deanem Bluntem

Přehlídka animovaného filmu Olomouc, která letos vstupuje do svého třináctého ročníku, si během posledních let udělala jméno i mezi fanoušky okrajové elektronické hudby a těch nejsoučasnějších experimentů – důkazem toho může být třeba vystoupení dronového alchymisty Tima Heckera nebo zástupce prestižního labelu Raster-Noton Kangding Raye, kteří zahráli v Olomouci v minulých ročnících. PAF, který se letos odehraje mezi čtvrtým a sedmým prosincem, se po loňském ročníku zaměřeném spíš na československou hudbu vrací zpět na evropskou mapu a přivítá dva hudebníky, jejichž desky se pravidelně objevují v přehledech nejzajímavějších nahrávek roku. 

Sheffieldský producent a audiovizuální umělec Mark Fell, který se zúčastní celé přehlídky a povede i workshopy a přednášky, připravil pro Olomouc unikátní projekt, ve kterém propojí šestici umělců z celého světa. Programová sekce Přítomnost, pohyb, proměna, kterou Fell celou kurátoruje, tak organicky spojí obraz a zvuk. Fell se zúčastní celého festivalu a bude uvádět i jednotlivé prezentace umělců.

Nové a velmi oceňované album Black Metal pak přijede na PAF představit londýnský zpěvák, producent a experimentátor Dean Blunt. Ten se do povědomí fanoušků okrajové hudby zapsal coby součást dvojice Hype Williams, ve které společně s Ingou Copeland prozkoumával možnosti hypnagogického popu a abstraktních hlukových motivů. Jeho současná podoba, kterou načrtl už na loňské desce The Redeemer, se ale daleko víc blíží psychedelickému soulu podle střihu Isaaca Hayese, do kterého Blunt vkládá třeba samply vypůjčené od sedmdesátkových kytarových hrdinů Big Star. Živá vystoupení Deana Blunta, kterými nadchnul třeba návštěvníky polského festivalu Unsound, jsou proslulá magickou atmosférou, která posluchače přitahuje i hypnotizuje.

Dvě největší hvězdy letošního ročníku PAFu doplní to nejlepší ze současné české experimentální scény – stále rostoucí kapela Lightning Glove, hudebnice skrytá pod jménem Makak nebo projekt Slowmotiondancer, za kterým se skrývá Dominik Gajarský z kapely Palermo. Kompletní program Přehlídky animovaného filmu najdete na https://www.pifpaf.cz/.  





Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.