- Inzerce -

Olomoucký PAF uzemní návštěvníky hypnotickým Deanem Bluntem

Přehlídka animovaného filmu Olomouc, která letos vstupuje do svého třináctého ročníku, si během posledních let udělala jméno i mezi fanoušky okrajové elektronické hudby a těch nejsoučasnějších experimentů – důkazem toho může být třeba vystoupení dronového alchymisty Tima Heckera nebo zástupce prestižního labelu Raster-Noton Kangding Raye, kteří zahráli v Olomouci v minulých ročnících. PAF, který se letos odehraje mezi čtvrtým a sedmým prosincem, se po loňském ročníku zaměřeném spíš na československou hudbu vrací zpět na evropskou mapu a přivítá dva hudebníky, jejichž desky se pravidelně objevují v přehledech nejzajímavějších nahrávek roku. 

Sheffieldský producent a audiovizuální umělec Mark Fell, který se zúčastní celé přehlídky a povede i workshopy a přednášky, připravil pro Olomouc unikátní projekt, ve kterém propojí šestici umělců z celého světa. Programová sekce Přítomnost, pohyb, proměna, kterou Fell celou kurátoruje, tak organicky spojí obraz a zvuk. Fell se zúčastní celého festivalu a bude uvádět i jednotlivé prezentace umělců.

Nové a velmi oceňované album Black Metal pak přijede na PAF představit londýnský zpěvák, producent a experimentátor Dean Blunt. Ten se do povědomí fanoušků okrajové hudby zapsal coby součást dvojice Hype Williams, ve které společně s Ingou Copeland prozkoumával možnosti hypnagogického popu a abstraktních hlukových motivů. Jeho současná podoba, kterou načrtl už na loňské desce The Redeemer, se ale daleko víc blíží psychedelickému soulu podle střihu Isaaca Hayese, do kterého Blunt vkládá třeba samply vypůjčené od sedmdesátkových kytarových hrdinů Big Star. Živá vystoupení Deana Blunta, kterými nadchnul třeba návštěvníky polského festivalu Unsound, jsou proslulá magickou atmosférou, která posluchače přitahuje i hypnotizuje.

Dvě největší hvězdy letošního ročníku PAFu doplní to nejlepší ze současné české experimentální scény – stále rostoucí kapela Lightning Glove, hudebnice skrytá pod jménem Makak nebo projekt Slowmotiondancer, za kterým se skrývá Dominik Gajarský z kapely Palermo. Kompletní program Přehlídky animovaného filmu najdete na https://www.pifpaf.cz/.  





Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.