- Inzerce -

Outre Mesure: La Ligne Perdue

Francouzská pětice Outre Mesure debutovala v roce 2009 albem Abacadaë. Druhý počin La Ligne Perdue natočila sice již v dubnu 2013, ale na světlo světa se dostal až v listopadu loňského roku. Výchozí principy jejich tvorby celkem určuje název druhé skladby Goulash Électrique. Kytarista Jean-Louis Morais uvaří základní matérii, kterou pak jeho souputníci rámcově interpretují a částečně kolem ní vytvářejí různé šťavnaté improvizace. Je to melanž jazzu a rocku, nikoliv však klasický jazzrock. Žádné omílání přežitých vzorců, leč nový přístup ke starým syntézám. Kupříkladu kompozice La Promenade De Cléobule začíná až selankovitou melodií, která se záhy začíná zvrhávat v chaos, který se točí ve vírech, aby se nakonec ztratil sám v sobě, a pak nastoupí opět ona, nyní již spíše šansonově nosná melodie, která vše dovede ke zdárnému konci. Nejdelší, cca třinácti a půl minutová skladba Le Mal De Cadéras zase začíná nervním vypjatým intrem, jež se pozvolna promění v těkavou mezifázi, která ústí v poněkud bezprizorní meta-lyrické motivy. Těsně před devátou minutou se vše ovšem zlomí v těžkotonážní bigboš s patřičnou dávkou správné pompy. Najdeme tu i kratičkou sólovou vybrnkávačku na akustickou kytaru Les Souers Duvel. A titulní track osciluje mezi nosným motivem a anarchií prakticky paralelně.

Zkrátka Jean-Louis Morais rozhodně není konfekční skladatel a jeho spoluhráči – tedy trumpetista Marc Dosiere, saxofonista a příležitostný flétnista Jéróme Roselé, basista Olivier Verhaeghe a bubeník Charles Duytschaever se každopádně při realizaci jeho nápadů nenudí a mají možnost přijít se svou poměrně velkou troškou do mlýna. Je v tom cítit pohodová energie, kde se na nic netlačí a přesto se všichni drží přiměřeně na uzdě a slouží společnému cíli, aniž by byli pouhými námezdníky.

Poslech alba je možný zde.

P.S.: Elektrický guláš a další nahrávky z produkce Circum-Disc ze sklonku roku 2015 si můžete poslechnout také v rámci pořadu Svět jiné hudby na stanici Vltava v pondělí 8. února od 22:30.

Outre Mesure: La Ligne Perdue

Circum-Disc (https://www.circum-disc.com)

 

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.