- Inzerce -

Pascal Niggenkemper: Look with Thine Ears

Německo-francouzský kontrabasista Pascal Niggenkemper získával ostruhy v avantgardním společenství v Kolíně nad Rýnem a po obdržení ceny DAAD přesídlil v roce 2005 do New Yorku. Od té doby působí v nejrůznějších seskupeních na obou stranách Atlantského oceánu a od roku 2009 neúnavně probádá možnosti preparace svého nástroje.

V názvu jeho čistě sólového alba Look with Thine Ears je jednoznačný apel a Pascal opravdu nabízí posluchači širokou paletu sonických barev, které mohou krásně povzbuzovat vaši představivost. Tahle kolekce měla premiéru v listopadu 2013 na festivalu Jazzdor ve Štrasburku a v průběhu následujícího roku ji autor vypiloval k dokonalosti. Každá z třinácti skladeb má úplně jiný charakter, v prvních dvou kouscích byste možná těžko hádali, na jaký nástroj to vlastně hraje. Ale v průběhu dojde chvílemi i na čistý zvuk kontrabasu se vší jeho zadumaností a vemlouvavostí. Záhy se však přidávají podivné zvuky a Pacal preparuje, trepanuje, mutuje, permutuje atd. Někdy kouzlí s poklepáváním a poskakováním smyčce, jindy sytě duní, ostře i pozvolna drhne, skřípe, škrábe, klouže, vruní, bruní, mručí, vrčí, bouří, vrže až úpí a prostě předvádí takové kejkle, že se nenudíte ani na vteřinu. Preparace mu rozhodně není nějakou berličkou, ale zcela vycizelovanou metodou, která má nezměrné možnosti. Některé skladby jsou nervnější, jiné přemýšlivé, další zase skotačivé i rozverné ale i hororové (mnohdy v nejrůznějších kombinacích). Pod každou si můžete představit buď abstraktní kaleidoskop nebo i nějakou žertovnou nebo zapeklitou (leckdy opět obojí v jednom) situaci či šlamastyku, k čemuž vybízejí i špílcové názvy jako například Let Me Wipe It First, It Smells of Mortality či Be This Perpetual nebo Let the Fork Invade The Region of My Heart. Jsou to zkrátka povětšinou výzvy, které vás nenechají na pokoji a neustále ponoukají vaši imaginaci, již můžete nechat bujet a při každém dalším poslechu si domýšlet poněkud či zcela jiný příběh. Každopádně opus, ke kterému je možno se neustále vracet a kochat se.

Ukázky z alba jsou na autorově soundcloudu.

 

Pascal Niggenkemper: Look with Thine Ears

Clean Feed (www.cleanfeed-records.com)

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.