- Inzerce -

Percival Pembroke: A Course In The Theory Of Drones; Lee Chapman / Wim Dehaen: Voices & Allusions / Benidorm Hotel

V letošním roce jsme měli již více možností zaznamenat aktivity nového českého labelu Genot Centre, orientovaného zatím především na zahraniční tvůrce, často světoběžníky. Stihl již různými způsoby prezentovat vydání dvou kazetových titulů, které jsou hlavním předmětem tohoto textu, organizuje či spoluorganizuje ale také různé koncertní akce, včetně zatím první nocí zahájené série ambientních seancí vleže pod názvem Silent Night (od večera do rána ambient nám vyhrává).

Obě kazety svědčí o vytříbeném vkusu labelu na jistý typ ambientní dronové hudby. Ten typ, kterému svědčí jako médium kazeta, a který tedy s manipulací s magnetofonovými záznamy pracuje velmi často již při samotném tvůrčím procesu. Výchozí zvuková poetika tu tedy sice je, ale s širokým množstvím technologických možností naší současnosti se tu také počítá jako s logickou součástí výrazu současného hudebníka. Alespoň to tak může působit. Hudba je to vždy mnohovrstevnatá, zvukově šťavnatá a výrazově elegantní zároveň.

Percival Pembroke tvoří velmi precizní struktury syntezátorových ploch, některé by mohly pocházet například z nějakých hračkovitých kláves z osmdesátých let, jiné zase svědčí i o luxusnějším zvukovém arzenálu, především o sbírce všemožných historických simulací smyčců, s nimiž se v současnosti občas konečně tvoří vážná a smysluplná hudba. Jejich signál však cestuje přes různě v otáčkách kolísající magnetofony a echa až na finální magnetofonový záznam, který může chyba či záměr autora také někde ještě trošku poškodit. Zároveň umějí znít také nadprůměrně čistě. Je to zkrátka výjimečně pestré ambientní album, které vybízí k představám mnoha různých matematických a logických operací i iracionálních myšlenkových zkratů v hlavě tvůrce.

Kazetový split Lee Chapmana a Wima Dehaena je ohledně struktur a počtů zvukových evolucí podstatně jednodušší, měl by být však stejně podmanivý. Strana Lee Chapmana je ze všech tří nahrávek nejvíce lo-fi, v zašumělosti i v přebuzení. Přitom ale zůstává velice něžná. A na pozadí za nekonečnou šumem zastřenou plochou z přehalených vokálů, klávesových legat, cinkavých perkusí a kazetových terénních nahrávek si ale může zasólovat elektrické piáno i melodicky, svižně a technicky. Často se pak ale dospěje k jistému „chorálnímu“ výrazu.

Lee Chapman dělí svou stranu pěti zvukově sevřenými skladbami, Wim Dehaen svou stranu obsadil jediným půlhodinovým kusancem. Ano, celou dobu je to jedna plocha stojící na jednom výchozím klávesovém zvuku (klávesovém možná jen v myšlení) a pomalé hraní na něj. Ano, je tu přitom vždy více než dost detailních vedlejších zvukových plánů. Interferenční vlnění, křížení temp delayových smyček, pisklavě šumivé morseovky z efektů či z pásek. Dohromady se to opět skvěle poslouchá.

Genot se zatím nesnažil přinést nějaký prudce radikální obsah. Obě kazety ale velmi hezky syntetizují tři osobité autorské výběry otázek a úvah, které přinesla nejen elektronická hudba dvacátého století. To vše vždy při velmi svěží a pečlivé realizaci, i když žádné století nemělo zatím k dispozici tak zaprášené kazety a tak špinavé magneťáky, jako to naše.

 

Percival Pembroke: A Course In The Theory Of Drones

Lee Chapman / Wim Dehaen: Voices & Allusions / Benidorm Hotel

 

Genot Centre (https://www.genot.cz)

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.