- Inzerce -

Pere Ubu, DNA, odbory

Mám dvě zprávy, špatnou a špatnější. Tou začnu: před měsícem, 4. srpna, zemřel v třiašedesáti letech baskytarista Tim Wright. Stál u zrodu Pere Ubu, s nimiž nahrál slavný debutový singl 30 Seconds Over Tokyo. Později v New Yorku spolu s Arto Lindsayem a bubenicí Ikue Mori založil trio DNA, jednu z prvních skupin scényno wave, jíž do světa uvedl Brian Eno – producent kompilace No New York (1978). Na té se DNA setkali s Jamesem Chancem, Lydií Lunch a čtyřlístkem Mars. V New Yorku se tehdy děly věci.





 

Pere Ubu, kteří na samém začátku prázdnin vystoupili v Praze, nedlouho po zmíněném koncertu překvapili statusem, který jejich leader, David Thomas, pověsil na kapelní Facebook: „Končím s hudbou. Sbohem.“ Domníval jsem se, že na vině je jeho zdravotní stav, ve skutečnosti za to mohly americké hudební odbory, které si před americkým turné skupiny propagující novinku Lady from Shanghai postavily hlavu a požadovaly, aby dva britští členové skupiny – kytarista Keith Moliné a hráč na digitální elektroniku vystupující pod pseudonymem Gagarin – zaplatili za pracovní víza. Thomas se bránil s tím, že Pere Ubu jsou odjakživa americká kapela, o níž se za více než pětatřicet let existence ví i v tak úctyhodných institucích, jako jsou rock’n’rollová muzea. „Bez Molinéa a Gagarina hrát nebudu,“ rozčiloval se Thomas.




Nakonec americká šňůra ale proběhne. Ve skupině zaskočí americký kytarista, díky satelitním technologiím se ale v jedné písni k Pere Ubu přidají i Moliné a Gagarin. Show must go on, začíná se v pátek 6. září.


Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.