- Inzerce -

Petr Slabý 1963–2023

Utichl jeden z hlasů jiné hudby.

Březnovou šedesátku Petr Slabý nestihl o pár týdnů. Určitě by ji pojal ve svém rozevlátém stylu, vážná nemoc, s níž se potýkal od loňského podzimu, ale včera řekla ne.

Petr Slabý. Foto: Karel Šuster, fotografuje.cz.

„Co je to za archetypální máničku?“ optal se mě kdysi dávno na nějakém koncertě Federsel. Petrovy texty samozřejmě znal, viděl se s ním tehdy ale poprvé. A máničkou, v poslední době ohnivou, Petr zůstal. Jeho doménou bylo zkoumání žité přítomnosti takzvané jiné hudby – potkali jsme se na desítkách koncertů, nová alba sháněl nepřetržitě a referoval o nich v řadě periodik v Čechách i na Slovensku a v rozhlasových pořadech na Vltavě. (Pod první zmínkou o mé – a kolegy Bakly – tvorbě je ostatně podepsán také on, díky za pochopení termínu „koko“.)

Formát krátké recenze či medailonku mu byl nejbližší, objemná dvojice svazků Svět jiné hudby, kterou sestavil se svým otcem Zdeňkem, ostatně byla spíše souborem spontánně vzniklých, stylově různorodých povídání než žánrově sjednocenou, věcnou příručkou.

Autorským týmem HIS Voice během třiadvaceti let prošla víc než stovka psavců. Petr patřil k těm nejvěrnějším a recenze na tituly, v nichž se jazz prolínal s avantgardou a improvizací, psal téměř do poslední chvíle. Projděte si je, poslechněte pár těch desek a nezapomeňte při tom na řízný grunt, který Petr připomínal svou přezdívkou, již si vetknul i před zavináč. Gabba gabba hey! Vlastní „pankáčké puzení“ tento profesí filmař ostatně realizoval i v kapele Ušní střevíc.


Nejde jen o talent, ale hlavně o podmínky

S Barborou Vackovou Gillies o ženách skladatelkách.

Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.