- Inzerce -

Pozítří: Gramofonový večer v brněnské Praze

Pozítří, v sobotu 12. března, se v brněnském prostoru Praha v rámci showcase festivalu Itch My HaHaHa roztočí gramofony. Hvězdou večera bude liverpoolský Philip Jeck, jehož čtenářům netřeba představovat – a pokud snad ano, užijte si tento vousatý rozhovor, který jsem před deseti lety připravil u příležitosti Jeckova prvního vystoupení v ČR. Tehdy bylo třeba představovat…

Starý rozhovor doplňujeme mnohem mladším videem…

…a informací, že kromě Jecka ten večer vystoupí i „v Berlíně usazený portugalský turntablista, umělec a teoretik Pedro Lopes, který se ve své profesní dráze zabývá problematikou lidské interakce s umělými rozhraními a pracuje na řešeních, jež podle něj pomohou lidem k lepší společnosti. Na gramofony však hraje vlastně tradičními způsoby avantgardy; používá poničené desky, perkusivní nástroje nebo vlastní jehly. Přístupem podvratný, ale v důsledku mimořádně citlivý.

Třetím do party je berlínský zvukový experimentátor Dr. Nexus pracující s DIY syntezátory, solárními panely, samplováním, zpětnou vazbou, rádiovými přeslehy a mnoho dalšími generátory zvuku, se pohybuje na hraně sound artu, noisu a industrialu. Neodmyslitelnou částí jeho vystoupení je výrazný prvek performance, který z Nexuse dělá žádaného součást berlínské scény. Když zrovna nevystupuje pod tímto jménem, věnuje se kompozici, zvukovým skulpturám a instalacím.“ 

Den poté, 13. března, se můžete v brněnském kabinetu múz zúčastnit Lopesova worskopu o gramofonování a DIY nástrojařině.

 


Nejde jen o talent, ale hlavně o podmínky

S Barborou Vackovou Gillies o ženách skladatelkách.

Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.