- Inzerce -

Pozítří: radost s B4 už od rána

Patnáct let kapelní činnosti zaslouží jaksepatří oslavu. Ostalgičtí postkrautrockeři a neoyassisté B4 se rozhodli pro patnáctialbum – svou novou řadovku Germanium (Polí5) vydávají v podobě dual disku. Na “CD straně” je Germanium, na “datové DVD straně” dalších patnáct titulů (takže jde vlastně o šestnáctialbum), včetně osmi starých alb, která B4 během své historie vydali na CDR. Navíc se lze těšit na hudbu pro personálně spřízněné divadlo Handa Gote, rozhlas, album remixů atd.

“Prvotní vize alba Germanium byla nahrát ho tak, jakoby vzorem průkopníků krautrocku nebyl Karl Heinz Stockhausen, ale Zdeněk Liška,” píše kapela. “Dalším závazkem bylo použít v kažždé skladbě efekt s germaniovou diodou. Ani jednomu ze závazků se nepodařio dostát. Germaniové efekty tu a tam vystřídaly zvuky profánnějších fuzzboxů nebo jen zkreslení předzesilovačů páskového echa Dynacord. Zdeňka Lišku v inspiraci doplnili Petr a Pavel Ormovi a mnozí další, jako Tom Zé nebo Vince Clarke. Na desce je ovšem i místo pro ostřejší polohu, stopové množství noise i free jazzu. Album Germanium vznikalo v hloubi Lužžických hor, v obci Líska, jako by se B4 po nahrávání ve Cvikově, Rousínově a Horním Prysku při nahrávání posouvali hlouběji do jejich srdce. Letošní album je jubilejní – skupina slaví patnáct let od svého vzniku, ke kterému došlo náhodou na festivalu v Turnově. Kromě řadového alba vydávají B4 i patnáctialbum – komplet archiv starších nahrávek, který tvoří druhou stranu duálního disku. Patnáctialbum obsahuje možžná trochu víc materiálu než by se dalo čekat a je trochu nepřehlednější, nežž by se na reprezentativní výběr slušelo, ale nabízí řadu forem brouzdání po nahrávkách skupiny, třeba prostřednictvím kolekce mixtapů přeskakujících z jednoho alba na druhé. Nebo je možžné nacpat vše do svého přehrávače souborů, nastavit náhodné přehrávání a na více než patnáct hodin si tak zapnout Rádio B4.

Křtít se bude pozítří – 2. listopadu – v Divusu. Pozor! Koncert bude trvat 15 hodin a začíná už v devět ráno. “Vezměte si s sebou práci, rozhodně vás nebudeme rušit,” vzkazuje skupina a dodává, že vstupné bude vybíráno stylem “někdo dal pade, někdo stovku…”

Hrát ve čtyřech patnáct hodin nedokázali ani Can, proto B4 povolali celou řadu pomocníků. “Pomáhat nám a střídat nás v případě smrtelného vyčerpání budou kamarádi z OTK a taky Michal Zbořil, Pasi Mäkelä, Jára Tarnovski, Spacosh, Jan Faix, Tomáš Čížek, Tomáš Brýl, Jiří Tomášek, Petr Kalvoda, Martin Strakoš, Jan Burian, Bethany Lactorin, Theodor Kohout, Vojtěch Procházka, Georgij Bagdasarov, Michal Cáb, Vojta Švejda a možná i někdo další. Protožže patnáct hodin je dlouhá doba, pro nudící se jsme připravili společně s profesorem Dörnerem herní koutek osmibitových herních konzolí, kde se dá pařit i opravdický původní Pong, žžádná jeho trapná 16bitová hifi verze.”


Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.