- Inzerce -

První koncert v redakci odehrají Martin Janíček a Michael Delia

Tisková zpráva: Hudební informační středisko, které je mj. vydavatelem časopisů HIS Voice a Czech Music Quarterly a tvůrcem databáze současné české komponované hudby MusicBase, se rozhodlo zpřístupnit své prostory na pražské Kampě nejen studující veřejnosti. HISovská mikroscéna již zažila dva poslechové večery z řady I Put a Record On a chystá se na veřejné zasedání poroty mezinárodní skladatelské soutěže Prix Russolo, ještě předtím ji ale čeká koncertní premiéra. Postará se o ni českoamerické duo Martin Janíček a Michael Delia.

Martin Janíček skloubil své zájmy o věci výtvarné i hudební již za studií rozhodnutím věnovat se tvorbě autorských hudebních nástrojů, tedy děl s výtvarnou kvalitou a zvukovým potenciálem, k nimž se lze opakovaně vracet prostřednictvím koncertů a nahrávek. Plechové luky, břidlicový xylofon, koto z lešenářského schůdku, nalezená, ostruněná a rozhodně nemalá  cisterna… každé setkání s Janíčkovým dílem nečekaně stimuluje zrak i sluch a potvrzuje rčení o síle v jednoduchosti. Nejvíce lidí Martina patrně zná z niklovského cyklu výstav zahájených Hnízdy her, mimo to se ale podílel na českém pavilonu mezinárodní výstavy Expo v japonském Aichi, vytvořil nejeden site-specific projekt, vystoupil v mnoha zemích světa a to, že je pro něj jeho umění životním stylem, ostatně naznačuje i knižní sborník s všeříkajícím názvem Baráky. Své druhé sólové album, Tok, vydal přednedávnem u Meterorismo Records a jedná se o kránsě vypravený box s elpíčkem, kompaktním diskem a knižním katalogem použitých nástrojů.

https://www.m-janicek.eu/

Američan Michael Delia je jednou nohou Pražan, přes oceán se obvykle vrací do New Jersey. Podobně jako u Martina Janíčka se u něj výtvarnické sklony – vytvářel skulptury z nalezených předmětů – snoubil s láskou k hudbě a inspiracemi z kolotající scény newyorského downtownu. Od roku 1992, kdy se účastnil prvního sympozia Hermit v plaském klášteře, pravidelně spolupracuje s českými hudebníky. Z nejrůznějších vystoupení a výstav můžeme znát jeho znějící kuchyňské stoly a další domácí potřeby, DIY mbiry, kalimby a kota, jindy se ale rád uteče k nalezenému, třeba k vroubkované tyči či hře na pilu.

https://www.mdelia-studio.com/

Buďte u toho ve čtvrtek 16. listopadu v Hudebním informačním středisku na Kampě (Besední 3, Praha 1). Začínáme v 19.30.

https://www.musica.cz/cz/

preview_09--Dulcimer 2002.jpg

mbira-phone5.jpg


Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.