Brzy bude zima a včera odpoledne jsem pracoval v tričku na zahradě. Je to výjimečný rok, anebo další důkaz toho, že životní prostředí se nám vymyká z rukou? Příští rok se koná nechvalně známá pařížská klimatická konference a cílem je vytvořit legální základ pro mezinárodní dohodu týkající se klimatu. Diskuse se povede v zásadě o tom, jak udržet globální oteplování pod 2°C. Rok za rokem tyto konference jednoduše ničily plány Kjótského protokolu z roku 1992, a naděje se upínají k tomu, že by to tentokrát mohlo dopadnout jinak. Mnozí jsou však skeptičtí. Zajímavou alternativu například opakovaně formulovala nositelka Nobelovy ceny Elinor Ostrom – její ‘polycentrismus’ podněcoval k burcování vědomí a organizování akcí na individuální a místní úrovni. Znovu opakuji, iniciativy ze strany umělců a hudebníků téměř chybí, nehledíc na pár výjimek, a to nás vede k uvědomění, že v kulturním sektoru se nic moc nezměnilo a máme před sebou ještě dlouhou cestu. Každému je snad zjevné, že řešení nemůžeme nechávat na politicích, průmyslu a bankách. Jenže… Zajímavý rozhovor s Elinor Ostrom je zde.
Minulý měsíc jsem náhodou narazil na dílo putujícího filmaře a zvukového umělce Vincenta Moona, který vytvořil zajímavý dokument o javánské experimentální skupině Senyawa. Tato skupina používá eklektický mix podomácku vytvořených nástrojů, etnické a hardcorové hudby. V Bruselu jsem v malém klubu Les Ateliers Claus slyšel pár zlomků z performance z minulého roku a jejich experimentální styl se závany nečekaného tradicionalismu mě okamžitě uchvátil. Duo Senyawa tvoří vokály a doma postavený strunný nástroj. Celý film Vincenta Moona s názvem Calling the New Gods (Volání na nové bohy) lze vidět zde:
Zbytek měsíce jsem strávil s mým starým zájmem o novou hudbu vytvářenou s doma postavenými nástroji. Po celé devatenácté a dvacáté století jsou to kapely hrající stylem skiffle a jug, s fascinující historií kytar z krabiček od cigaret. Dnes tato tradice pokračuje, sdílí se plány a myšlenky. Pokud někdo máte české či evropské odkazy na něco podobného, dejte mi vědět. Jinak můžeme začít novou tradici, přidat k těmto DIY nástrojům elektronickou budoucnost.
https://cigarboxguitars.com/about/history
https://reddogguitars.com/BluesHistory/HistoryPage.html
https://reddogguitars.com/BluesHistory/onestring.html
https://www.cigarboxnation.com/page/free-plans
https://www.cigarboxguitar.com/knowledge-base/advanced-cigar-box-guitar-building-guide-by-joshua-gayou/
Během internetového brouzdání jsem narazil na sympatický label. Většinu z nahrávek mají krásně zdokumentovanou v brožurce. Také poskytují většinu ze své hudby online, takže si můžete opravdu užít celé nahrávky. Ze série Folksongs of Another America (pět cédéček a DVD a 456ti stránková knížka!) zahrnuje Emily McClure & Mayme Doser: Když Jsem Šel Cestičkou Úzkou, a mnoho dalších drahokamů z minulosti: https://www.dust-digital.com/
Ale přejděme zpět k dnešku: skončily halloweenské i dušičkové oslavy. Okolo supermarketů již osazují vánoční stromky a světelné dekorace. Když tak přemýšlím o DIY nástrojích, proč bychom si nemohli uspořádat vlastní DIY vánoční šou, s využitím starého arduina a diod. Mohli bychom dokonce zařídit, aby stromek reagoval na naši vlastní hudbu, hranou na zcela nové staré kytaře z krabičky od cigaret nebo plechovky od oleje. Existuje spousta informací, náš zájem však samozřejmě směřuje k projektům opendmx a openlighting. Na stránce Adafruit jsou pěkné a jednoduché návody. Lze je ovládat pomocí solárně napájených baterií, to abyste snížili svou uhlíkovou stopu.
https://opendmx.net/index.php/Open_Lighting_Project
https://opendmx.net/index.php/OLA_LED_Pixels
https://learn.adafruit.com/digital-led-strip
Tak se připravme na večírek konce času, v případě, že se nám nepovede otočit klimatologickou spirálu směrem dolů. Ale možná bychom mohli začít tím, že budeme přemýšlet o konci roku… Více příští měsíc, v úterý.
Překlad: Lenka Dolanová