Turecký státní rozhlas vysílá svůj program pro zahraniční na radiových vlnách od roku 1938. Navzdory trendu vypínání rozhlasových krátkovlnných vysílačů stále těší turecká stanice svým programem posluchače z celého světa. K počátečním čtyřem jazykům (turečtina, angličtina, francouzština a němčina) brzy přibyla urdština, perština, arabština, bulharština a dnes vysílání probíhá v 35 různých jazycích. Účel rozhlasové stanice spočívá v přísunu čerstvých zpráv, kulturních informací, hudby a všeobecné mezinárodní prezentaci Turecka. Vysíláni směřuje i k tureckým občanům žijícím mimo území státu, které při stesku po domově potěší nejednou oblíbenou písní. Právě hudbě, ať ve formě tradiční či moderní, věnuje stanice značný prostor. Na své si přijdou milovníci popu, rovných beatů i melancholických strunných nástrojů tradiční hudby a nutno zdůraznit, že se tradice (např. housle kemenče) s modernou (disco-rytmy) spojuje dohromady víc než často.
Poetický text na stránkách stanice zmiňuje důležitost krátkovlnného vysílání i v dnešní době, kdy je relativně zastaralá a nekvalitní amplitudová modulace, s šířkou pásma pouhých 9 kHz, nahrazována on-line aplikacemi do mobilních telefonů a počítačů. Bez připojení na síť, kterou západní civilizace hrdě označuje jako “celosvětovou”, není příjem rozhlasu možný. Význam krátkovlnného vysílání roste v oblastech, kde připojení k internetu není samozřejmostí nebo při živelných katastrofách, neboť umožňuje překonávat značné vzdálenosti bez použití složité infrastruktury zprostředkovatelů a půvabnou tureckou hudbu si mohou vychutnat posluchači napříč světadíly, vybaveni třeba jen kapesním přijímačem. Přesto jsou pořady k poslechu také ve formě podcastů na stránkách rádia (https://www.trt.net.tr/Anasayfa/anasayfa.aspx).
Níže přinášíme malou hudební ochutnávku zachycenou 5.května, od tureckého diska přes tradiční hudbu až po divoký popík načichlý jazzem.
Voice of Turkey by Radiovy_Koutek on Mixcloud