- Inzerce -

Radiový koutek: Radio Spaceshuttle

LRG radio1_201503120950328.jpg

Pirátské vysílání na krátkých vlnách má minimálně v západní Evropě silnou tradici. Ve Spojeném království šedesátých let přinášely pirátské vysílačky z mezinárodních vod  proud populární a rockové muziky na ostrovní pevninu. Paradoxem je, že dodnes ceněné divize BBC (Radio 1-4) vznikly právě jako reakce  na tyto pirátské pořady formátu “Top 40”. 

LRG radio2_201503120950449.jpg

Pirátské vysílání s nástupem internetu ztratilo jistou auru výjimečnosti, přesto se na vlnách stále najde množství nelegálních stanic. Ty jsou v činnosti převážně o víkendu a lze je naladit na okrajích běžných rozhlasových pásem. Mezi oblíbené vlnové délky pirátů patří hlavně 49 metrů, ale slyšet jsou leckde. Zájemci o poslech bez vlastnictví krátkovlnného přijímače mohou využít i webový přijímač s AM modulací.  Program tvoří dramaturgy neomezovaný proud hudby, čtení posluchačských reportů a identifikační relace složená většinou z jinglů, emailové adresy nebo telefonu pirátských operátorů. Vysílající jsou většinou rádi za každou zprávu o poslechu, nezřídka za mírný poplatek posílají i odpovědní QSL lístek (kartička pohlednicového formátu s bližší informací o vysílači). Vkus rozhlasových stanic je velice rozdílný a objevují se neznámé popové šlágry, rock, lidovky, všechny odrůdy popu a jenom velmi zřídka elektronická hudba. Někdy je poslech těchto stanic natolik bizarní, že jde bez větších problémů natěsnat pod pojem “jiná hudba”.

LRG radio3_201503120950536.jpg

Jednou z agilních pirátských stanic v éteru je nizozemské Radio Spaceshuttle. První vysílání proběhlo v listopadu roku 2002 na frekvencích 6305 a 6275 kHz. Posluchačům přináší nepravidelné víkendové relace orientované převážně na hudební program. Obsah vysílaní je otevřený všem posluchačům a provozovatel stanice Dick prosí na internetových stránkách o rady pro budoucí pořady. Stanice je poměrně dobře slyšitelná v Evropě, při vylepšených podmínkách se z poslechu zaradují i posluchači na jiných kontinentech. Takto vypadá studio a vysílač:

LRG radio4_201503120951094.jpg

LRG radio5_201503120951233.jpg

Stanice  dokonce uvádí momentky svých posluchačů, mezi které se zařadil také Antonín Svoboda z ČR. Na stránkách je ke shlédnutí jeho radiový koutek a posluchačský lístek.

LRG radio6_201503120951366.jpg

Záznam pořadu “Power of Rock” z nedělního podvečeru (1. března) na frekvenci 9600 kHz je ke stažení zde, k poslechu níže.

Radio Spaceshuttle by Radiovy_Koutek on Mixcloud


Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.