- Inzerce -

Rudi Fisherlehner / Olaf Rupp: Live At Lydfestival Aarhus

Olaf Rupp začal zkoušet improvizovat na kytaru ve dvanácti letech a postupně si vybudoval zvláštní techniku a osvojil svislé držení svého nástroje, které je inspirováno čínskými hráči na loutně podobný nástroj pipa. Zahrál si s řadou legend avantgardní hudby včetně Butche Morrise, Lola Coxhila, Johna Zorna, Petera Brötzmanna nebo Tristana Honsingera. Nahrál pět sólových alb a mezi jeho nejvýraznější projekty patří například trio Weird Weapons, kde vedle něj působí bubeník Tony Buck a basista Joe Williamson či trio, kde jsou mu kolegy trombonista Matthias Müller a bubeník Rudi Fisherlehner (recenzi na jejich CD najdete 10. 2. 2014).

 

Na Lydfestivalu v dánském Aarhusu v září 2014 si Olaf a Rudi vystačili sami. Cca osmatřicetiminutový záznam jejich vystoupení je nabitý nesmírnou energií a střídáním nejrůznějších poloh od rozvrzaného freejazzu po rockový odpich. Prostřední část má až lyrický nádech, který se ovšem posléze patřičně zahustí do sonické vánice. I v ní ovšem vnímáme každičký element. Není to žádný mimózní nářez, ale smršť plná výkrutů a vírů. Poté nastává uklidnění a téměř úplné ztišení, v němž se však začíná rodit prostor pro nové eskapády a odbočky. Vše spěje k závěrečné gradaci s dokonalou tečkou. Je to prostě komunikace, která perfektně funguje od samého začátku do úplného konce. Žádná pasáž není ani zbytečně dlouhá ani nevyužitá. Není tu ani náznak po tápání, ale i v těch jakoby vyprázdněných či zdánlivě umdlévajících částech cítíte ohromný tah a napětí. Není v tom ovšem žádná křeč či nervnost, ale uvolněná vervnost. A publikum ten neskutečný náboj jasně cítí, neboť bezprostředně po posledním úderu vybuchne v nadšený jásot.

Rudi Fisherlehner / Olaf Rupp: Live At Lydfestival Aarhus

Farai Records (www.farai-records.com)


Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.

Hermovo ucho – Hudba v Plošinách

Kde končí refrén a kde začíná hudba? K dvojímu výročí Gillesa Deleuze.

Mýtus o alfalabuti

Kniha, kterou Nick Soulsby věnoval Michaelu Girovi a Swans, je mýtizující orální historií a přečíst si ji můžeme i v českém překladu.