- Inzerce -

Ryoji Ikeda od pozítří v Plzni

2. 7. se v Plzni otevře výstava či audiovizuální instalace Ryoji Ikedy test pattern [n°7]. Tato událost, která bude umístěná v prostoru Nového divadla – Black Box je pořádána ve spolupráci Plzeň 2015 – Evropské město kultury a Japan Festu. Abstraktní digitální krása japonského tvůrce audiovizuálním “testem”zkoumá absolutní limity výkonu současných digitálních technologií i vnímání našeho vědomí. 

„Patřím ke generaci po postmoderně, po minimalismu, po všem, jako umělec tedy používám všechny druhy technik,“ říká o sobě Ikeda, jenž je jinak nadmíru zdrženlivý, pokud jde o komunikaci s médii i o komentování a výklad vlastních děl. Na přelomu 80. a 90. let se chytil nastupující vlny house music a začal být aktivní jako DJ, ovšem místo tanečních rytmů si liboval v abstraktních kolážích ambientních zvuků. Jako vystudovaný ekonom se také věnoval producentské práci, po několika letech ovšem pocítil jakési komunikační vyhoření, odstřihl se téměř od všech dosavadních kontaktů a začal hledat vlastní cestu.

Test pattern je systém, který převádí jakýkoliv typ dat (text, zvuky, fotografie nebo filmy) na grafiku čárových kódů a binární vzory složené z nul a jedniček. Návštěvníci jsou tak vtaženi do blikajících, pulzujících a posunujících se světelných obrazců a zároveň do zvuku, jehož rozsah se pohybuje od cvakání přes počítačové zvuky až po hluboké dunění. V Plzni Ryoji Ikeda připravil sedmé pokračování této instalace, která byla k vidění již v Sydney, Paříži, Madridu, Yamaguchi a New Yorku. Pro prostor Black Boxu (malé scény) Nového divadla připravil komornější verzi na prostoru 14×14 metrů s podlahovou projekcí.

Instalaci bude možné navštívit až do 11.8.. V rámci doprovodného programu k ní vystoupí 23. 7. duo Poisonous Frequencies čili elektrifikovaná trubka Petra Vrby a kytara Tomáše Procházky. Poněkud nepochopitelně zahraje před zahájením výstavy pražská indiepopová kapela Sklenik, jejíž písničky jsou jistě vhodné k letním míchaným nápojům, ale jakékoliv souvislosti s tvorbou Ryojiho Ikedy se ne a ne dobrat.

Více o akci zde

https://www.plzen2015.cz/cs/akce/ryoji-ikeda-test-pattern-ndeg7

 

 

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.