- Inzerce -

Ryoji Ikeda: Supercodex

Ryoji Ikeda: Supercodex

Raster-Noton (https://www.raster-noton.net)

 

Závěrečné třetí album Ikedovy “datamatické” trilogie vycházející u Raster-Noton se zabývá přeměnou zvuku na data a dat na zvuk. Všežravě si vypůjčuje a zpracovává zvuky nejen ze svých dvou předchozích alb, ale i z živých vystoupení a instalací. Album obsahuje dvacet kratších kompozic nazvaných jednoduše Supercodex 1-20. Kongeniální obal alba tvoří datová textura, trochu připomínající práce Zdeňka Sýkory, v nichž už od šedesátých let objevoval možnosti počítače. Ikedova práce však nemá onu chladnou elenganci Sýkorových prací, je to nemilosrdný počítačový kvapík, který posluchači sype do uší písek mnohdy až bolestivých suchých digitálních frekvencí, vysušených až do křupava, přesto zvláštním způsobem swingujících. I drobné úlomky ticha mezi skřípáním drobných zvukových bitů mají zvláštní příchuť. Jako posluchač jsem vděčný za každou basovou frekvenci, která mi dává pocit, že teď už opravdu začala “písnička”. O písničky se samozřejmě nejedná, ale materiál na albu Supercodex prostě je specificky taneční. Suše lakonicky taneční, taneční na buněčné úrovni. Práce s vyčištěnými tóny a lechtivými frekvencemi na obou stranách slyšitelného spektra míří na nějaká neznámá místa v mozku. Připojením sluchátek se posluchač stává dalším rozhraním, do kterého se nahrává Ikedův program, o kterém nikdo neví, co má za úkol. Album nabízí intenzivní poslech, při kterém jenom doufám, že audiodata na něm zaznamenaná nepřemažou něco důležitého v mém mozku a navždy ho tak nezmění.





Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.