Saint Leidal The 2nd: Future Tiberian Baths
Farbwechsel (https://farbwechselmusic.tumblr.com)
Desátá položka budapešťského labelu Farbwechsel se nenápadně odchyluje z nastolené linie rovných lo-fi beatů. Producent András Leidal tvoří minimalistickou estetikou zašifrované hity s přesahy do shoegazu, diska, ale především vždy okořeněné jistou dávkou nepatřičnosti a autodestruktivity. Label v přiloženém textu trefně poznamenává, že album zní jako “chobotince v akváriu jamující na osmdesátkové filmy pro teenagery.”
První skladba Body Bubble 1 směšuje příjemné ambientní textury s acidovou psychedelií, statická masa zvuku se pomalu hýbe ze strany na stranu, doprovázená roztomile naivní basou.
Kvílející osmdesátkové syntezátory v Body Bubble 2 vůbec neztrácejí dech a znějí naopak stále víc a víc svěže. Následující tracky zblízka zkoumají odvrácenou stranu rytmické elektroniky, ve skladbě Bad zní mimo jiných bizarností celých pět minut dosti lepkavé synťákové nálety a její název skutečně odpovídá obsahu. O poznání méně vlezlou a poklidnější skladbou Afterparty naštěstí lehce autistický večírek nekončí. V My First Car se vrací ambientní pady doprovázené acidovou basou a zlomyslně nahlodávané občasným zakňouráním syntezátoru. Úderka Over Me by se mohla stát hitem, nebo jím možná byla před producentovým zásahem. Poněkud spartánské aranžmá potenciálnímu hitu každopádně klade nemalé překážky, přesto klopýtající rytmy oplývají zvláštním šarmem. Trochu mysteriózní lovesong A Long Way To Renata (And Back) lahodně mísí styl připomínající produkci labelu Chain Reaction se supícím diskem, trumpetami a čvachtavými perkusemi. V závěru tracku se celý mix rozpadne do delayované linky a na chvíli v transformované podobě vystane znovu z popela. Nahrávka působivě přechází mezi hravým experimentem a relativní poslouchatelností, ambient se zde servíruje nenuceně, s obvyklou melancholií, ale i s méně obvyklým černým humorem. Ve dvou závěrečných remízech, o které se postarali producenti Route8 a Norwell, se prolínají plíživé textury s houseovým rytmem. V porovnání s originálním materiálem působí přímočařeji, ale DJové a tanečníci z nich budou mít větší radost. Jde o jednu z nejzajímavějších nahrávek v katalogu labelu Farbweschel a album je k poslechu a koupi na jeho Bandcampu.