- Inzerce -

Satelliti: Transister

Satelliti: Transister

Vlastní náklad (https://www.satelliti.org)

 

Italské duo Satelliti vydalo letos svou novinku Transister, na které pokračuje v cestě vytyčené na debutové desce Im Magen des Kosmos. Improvizační duo bubeníka a klávesisty využívá zvuku šedesátých a sedmdesátých let, starožitné elektroniky a melancholie elektromechanických pian spolu s moderním groovem, který zajišťuje tvrdě pracující bubeník, který si ale umí dát také pauzu, aby se mohl klávesista oddat orgiím vesmírných zvuků. Zvuk alba Transister je naprosto delikátní, směsice toho nejlepšího z krautrocku, elektrického jazzu a psychedelie. Svou hudbu popisují jako “bitches brew v klubu”, předpokládám že je řeč o tanečním klubu.




Hudba Satelliti je jistě taneční, protože je především velice rytmická a současně hypnotická, basové linky znějící, jako by byly zahrané na Moog, jsou jednoduše neodolatelné. Nad nimi perlí zkreslené Fender piano, či obstarožní FM zvuky bůhvíjak velké kolekce kláves. Miles Davis, trochu krautrockovéhu zvuku Neu či Faust, ale především zvláštní podobnost polské yassové scéně, snad díky výběru nástrojů – to jsou Satelliti. Oproti yassovým projektům ale Satelliti nezklouzavájí do free pasáží, jejich groove je nemilosrdný, pokud chtějí skladbu na chvíli uklidnit, přejdou do krautrockových psychedelických zvuků. Pokud začnou hrát jazz, může být sice zahraný na zkreslené piano, stále to bude hudba harmonická, jaksi hezká, nikdy posměšná nebo potutelně vtipná jako u některých yassových projektů. To je pro mě možná také jedinou vadou na celém albu. Na albu Transister humor a nadhled schází. Ale kdo by se staral o humor, když Satelliti vaří pekelný groove a nabízí hudební cestu časem do sedmdesátých let vyztužených navíc moderní zkušeností.

 

K poslechu či ke koupi například zde: https://satelliti.bandcamp.com/album/transister-2


Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.