- Inzerce -

Sekhmet: Te shii es tah

Švýcarské Trio nazvané Sekhmet tvoří violoncellistka Sara Käser, bubeník Vincent Glanzmann a hráč na klavír a syntezátory Raphael Loher a věnuje se improvizované hudbě výrazově na pomezí freejazzu, soudobé komorní hudby a neidiomatickych konceptů. Všichni zúčastnění mají s improvizací velké zkušenosti a na svůj věk již stihli v této disciplíně spolupracovat s kdekým z mezinárodní scény experimentální hudby (věkový průměr kapely je asi 29 let). Glanzmannův jiný projekt Khasho´gi jsme mimochodem též recenzovali (zde) a i u tohoto novějšího projektu se vydavatelské záštity chopil švýcarský label Veto Records.

Zpočátku nás album zavede do idiomatičtějších vod. Na klavír i na housle se hraje více klasickými technikami a improvizují se tu především rychlejší či táhlejší modální až atonální melodické fráze či harmonické kadence. Postupně však přibývají na všech nástrojích preparace a bicí se posunou od rytmických struktur k většímu soustředění se na barvu. Avšak rozšířené techniky hry jen občas převládnou (například v kusech Tohet či Af’tah) nad základním přístupem souboru, tedy hledat a nacházet improvizací osobité kombinace rytmů a přemýšlivých harmonických sledů při zachování jisté tradičnější logiky ve formálním vývoji hudby a plynulosti v dynamice. Na freejazzový iracionální masakr ovšem dojde na této desce také v míře dostatečné, v poslední akci nazvané Clerte O Gun.

Výsledek je zkrátka velice pestrý a práce hudebníků po všech stránkách skvělá. Nehraje se tu na jedinečnost, ale na intimitu, neokázalost, spolehlivou týmovou souhru a syntézu mnoha hudebních přístupů za účelem vytvoření poslechově příjemné a přitom esteticky velmi otevřené hudby.

 

Sekhmet: Te shii es tah

Veto Records (https://www.veto-records.ch)

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.