- Inzerce -

Solmizační variace Jana Faixe

Nevelká knížka čtvercového formátu s monochromní obálkou pokrytou náhodnými Beziérovými křivkami, které přetékají i na první a poslední stránky a obsah knihy tak rámují.

Na straně 4 (čtyřka je významné číslo, 4=2+2=2×2=22, a nejen to) najdeme jako první text poděkování, v němž se objeví i jméno Guida z Arezza, benediktinského mnicha z přelomu prvního a druhého tisíciletí, významného hudebního teoretika a tvůrce systému solmizačních slabik užívaných do současnosti. Na šesté straně (také šestka je významné číslo, 6=1+2+3=1×2×3, šest vrcholů má Davidova hvězda, šest je také počet permutací tří prvků atd.) následuje nezbytná ukázka hymnu ke Sv. Křtiteli, který Guidovi posloužil pro tvorbu solmizačních slabik. Po nadpisu první kapitoly na straně 7 (o významu čísla 7 se snad není třeba zmiňovat) se na straně 8 (23) jako ilustrace objeví solmizační slabiky uspořádané do matice 8×8. Pak již začínají (na straně 9, tedy 32) vlastní variace. Nejprve přijdou na řadu permutace v očekávatelném uspořádání 1-1, 1-2, 1-3 atd. Na straně 63 (26-1) předvídatelná řada končí skupinou 7-7-7-7. Co následuje ve druhé kapitole (její titulní stránku najdeme na straně 64, to je 8×8, 26, kromě jiného též počet hexagramů v Knize proměn) a v kapitolách dalších, neprozradím. Že kapitol je sedm, je zřejmé, že text končí na straně 248, je přirozené. Celkový počet stránek, počítáme-li i desky je 256, tedy 28.

Solmizační slabiky jsou vytištěny příjemně světlou šedou, nízký kontrast tak opět připomíná, že čtení textu není jediným možným způsobem vnímání této knihy. Návodem nám může být koncept otevřeného díla, jak jej definoval Umberto Eco. Při různých pohledech knížka ukáže typogramy, experimentální poezii nebo třeba grafické partitury. Někomu se možná vybaví i vzpomínka na ASCII art, oblíbený v éře znakových monitorů a prvních počítačových tiskáren. Lze hledat skrytou numerologii, odkazy na kabalu a jistě i mnoho dalšího. Vyzkoušejte. S výtiskem dostanete navíc i vlastní, unikátní kombinaci slabik. Já dostal MI SI, tedy 3-7. Zatím přemýšlím proč.

P.S.: Sám autor knihy dodává, že 20.6. v pražské Libeňské synagoze proběhne podle Solmizačních variací větší koncert. Bohužel personální stránka se ještě ustaluje, dát dohromady 32 lidí trošku trvá.

Jan Faix: Solmizační variace
Polí5, 2015 (www.poli5.cz)


Nejde jen o talent, ale hlavně o podmínky

S Barborou Vackovou Gillies o ženách skladatelkách.

Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.