- Inzerce -

Stanislav Abrahám: ENOLA

Stanislav Abrahám je český umělec a zabývá se nejrůznější audiovizuální tvorbou. Již v srpnu letošního roku vyšlo v relativní tichosti jeho album ENOLA, jež zachycuje hudební doprovod ke stejnojmennému představení režisérky a vzdušné akrobatky Elišky Brtnické. Album je přiznaně inspirované japonskou estetikou a pocity lidí přeživších jadernou explozi v Hirošimě. Posmutnělé nálady proto pochopitelně převažují, nejde ale o jednoznačně temnou nahrávku – vrstvy smutku občas prorazí nepokrytě radostné momenty, jako v tracku Uchuu, který evokuje půvabné ráno před krásným letním dnem. Ostatní tracky jsou chladnější a hodí se spíše k počasí dnešních dnů.

Abrahám dokáže neobyčejně pečlivým způsobem dávkovat tóny a proto je prolínání akustických zvuků s elektronikou naprosto nenucené. Celek působí velice dojímavě a silně, ale zároveň prvoplánově netlačí na nejnižší city posluchačů, jak tomu občas při posmutnělém ambientu bývá. Zahloubané klavírní linky se ladně proplétají s jemnými elektronickými efekty, přičemž je na pozadí doprovází neidentifikovatelné terénní nahrávky. Japonské inspirace se postupně rozplývají, jemné tóny působí spíše na individuální představivost, než aby odkazovaly k určité estetice či konkrétním umělcům.

Jednotlivé skladby jsou pozoruhodně sestavené a nahrávka vrcholí v závěrečném kusu Kokoro. Album velmi dobře obstojí i mimo divadelní představení, protože důvtipně podněcuje vizuální fantazii posluchačů a posluchaček, kterým se při dostatečném zahloubání do nahrávky může rozvinout imaginární představení přímo před očima. K tomu přispívá i působivý cover art, pocházející ze zmíněného představení. Snad se brzy dočkáme další reprízy.

Stanislav Abrahám: ENOLA

(https://stanislavabraham.bandcamp.com)


laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí