- Inzerce -

Sunn O))): Monoliths & Dimensions

Southern Lord (www.southernlord.com)

 

Stephen O’Malley a Greg Anderson poprvé rozezvučili svoje kytary pod hlavičkou Sunn O))) před jedenácti lety na The Grimmrobe Demos (vyšlo v roce 1999). Rozhodně to tehdy nevypadalo, že kapela, jež vznikla jako revival band drone-metalových pionýrů EARTH, vytěží ze své posedlosti nízkofrekvenčními kytarovými riffy sedm alb a nespočet EP, splitů a koncertních záznamů (vydávají je vesměs ve vinylových edicích na svém labelu Southern Lord). Oba hudebníci ale mají vlastnost, která není v jejich žánru příliš běžná – zvídavost. Jejich zkoumání na poli držených tónů je přivedlo k dark ambientu (O’Malleyho boční projekt KTL), soudobé vážné hudbě (v rozhovorech citují skladatele jako jsou LaMonte Young, Charlemagne Palestine, Gérard Grisey či Iancu Dumitrescu) nebo nezařaditelným hudebním auterům jako je třeba Scott Walker, jehož Cossacks Are přímo citují ve skladbě Alice. Hudba je nakonec jenom jedna a Sunn O))) se tyto různorodé vlivy snaží zúročit na svých nahrávkách. Nejnovější album Monoliths & Dimensions natočili se zástupem jedenácti hudebníků, mezi nimiž nechybí skladatel Eyvind Kang, australský improvizátor Oren Ambarchi nebo Dylan Carlson z  EARTH. A ve skladbě Big Church [megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért] dokonce dojde i na Vídeňský ženský pěvecký sbor. Mohl z toho vzejít totální mišmaš, Sunn O))) ale dokázali všechnu kreativní energii soustředit do čtyř skladeb, které jsou pevně zakořeněné v minimalistické drone metalové estetice, ale zároveň nenápadně rozšiřují výrazové spektrum. Jednotícím tématem desky jsou bájná místa, která existují v  odlišných dimenzích. Proto menhiry v názvu, které označují cestu do jiných prostor. Tajemná země uprostřed Země – bájná Agharta nebo marťanský kontinent Cydonia jako by se chtěly zhmotnit v hutných podladěných riffech, jež útočí na prahu fyzické bolesti. Sunn O))) a  jejich dvorní zpěvák a textař Attila Csihar propojují brakovou estetiku black metalu s freejazzovými mystiky, kteří věřili, že zvuk otevírá bránu do jiných dimenzí existence. K takovým mystikům patřila i Alice Coltrane, které je věnována poslední skladba, v níž se z jeskyně ozvěn a  zpětných vazeb vynoří nádherné sólo Juliana Priestera na trombón. Zapomeňte na metal, Sunn O))) se na křídlech svých držených tónů vydali do vesmíru.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.