- Inzerce -

The Pololáníks: Záspě

The Pololáníks: Záspě

Signals from Arkaim (https://www.signalsfromarkaim.blogspot.cz)

 

Do nedávna skvěle utajený soubor The Pololáníks vydal na novém českém netlabelu Signals from Arkaim kolekci živých nahrávek. Názvy všech skladeb se nesou v typicky zaumném duchu (Šantala, Halže, Žamputář), který se vine napříč všemi projekty zastoupených pánů, již od dob tělesa Marináda dekorativních aspektů. Šantala i žamputář a koneckonců i rabulista je označení pro mluvku či tlachala. Nevím jestli za tím hledat poselství. Nicméně mám pocit, že Pololáníkům jistá blábolivá poloha poměrně sluší, jako třeba v první části Šantaly.

Z koncertů znám The Pololáníks jako pětičlenné těleso hudebně po zuby ozbrojených gentlemanů, kteří mají běh věcí vždy pod kontrolou. Z pravidelných zkoušek získali disciplínu a umí jeden druhému udělat prostor. Na nahrávce si občas větší díl prostoru vezme laptop Pavla Bakiče, z prostého důvodu, že nástroje s linkovým výstupem se oproti mikrofonům většinou v živých nahrávkách prosadí automaticky. Některé dechové nástroje hrají v průběhu skladby částečně mimo mikrofon a to je prostě škoda. Neplatí to ale beze zbytku, například ve skladbě Žrec je zajímavé elektronické jódlování převálcováno ťukáním na tuby od celaskonu.

Na albu Záspě můžeme slyšet většinu pololánických zbraní v akci. Zajímavé jsou ztišované polohy a frekvenčně podobné zvuky maskující jeden druhý (flétna, kytara a laptop v Halži), až skoro středověké držené tóny na dechové nástroje (Rabulista, závěr Halže), nenadále se objevivší basový groove (Žrec), nebo noisové šustění, podpořené hosty Countem Portmonem a Kenem Ganfieldem v nejdelší skladbě Šantala. Zbraní z nejmocnějších je zobcová flétna, kterou se zřejmě kromě Pololáníků v podobném kontextu nikdo neodváží použít. Pokud jsou všechny nástroje slyšet tak jak mají, tvoří pikantní barevnou kompozici a než se dosyta naposloucháte kombinace zvuků, objeví se nová, ještě podivnější než ta předchozí.

A tak vám říkám, že The Pololáníks si zaslouží pořádnou studiovou desku, na které bude všechno pěkně slyšet!

Stahujte zde: https://www.signalsfromarkaim.blogspot.cz/2013/04/sfa008-pololaniks-zaspe.html


Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.