- Inzerce -

Tobias Meier: Interesting

Devatenáctý počin švýcarského labelu Wide Ears Records, zaměřeného primárně na vinyly, je pro tuhle značku skutečně signifikantní, neb je při jeho poslechu potřeba mít uši opravdu otevřené.

První stranu maxisinglu tvoří cca desetiminutová suita Nine Microscopic Thoughts, na níž skladatele, saxofonistu a tvůrce a zaznamenavatele nejrůznějších zvuků Tobiase Meiera doprovázejí violista Franz Loriot, violoncellista Silvan Jeger a basista Dominique Girod. Na těchto miniaturách pracoval autor zhruba rok a vyřádil se především na jejich nahrávání na nejrůznějších místech a prací s mikrofony, které se skutečně dostávají do mikroskopických struktur jednotlivých nástrojů a zároveň přijímají i jen zdánlivě podružné sonické podněty, které jsou ovšem zamýšleny jako nedílná součást díla. Vzhledem k celkové délce je trochu obtížné si všechny ty detaily vychutnat, protože se vlastně charaktery různých částí poměrně liší a než se stačíte rozposlouchat, tak už jste de facto o krok dál. Zdá se, že by jednotlivé motivy klidně vystačily na opus magnum v podobě jakési devítivěté experimentální symfonie, ale to by už bylo o něčem úplně jiném. Takže tahle jakoby redukovaná a přitom nesmírně bohatá podoba je vlastně adekvátní, ale svým způsobem nesnadně uchopitelné i po opakovaném poslechu, protože máte pořád pocit, že vám proklouzává mezi kladívkem, kovadlinkou a třmínkem.

B-strana je věnována „další mikroskopické myšlence“ tentokrát v trvání necelých devíti minut, kde si protagonista vystačí sám se saxofonem, hbitým prstokladem, dýcháním a mikrofony. Svůj nástroj tentokrát využívá spíše v perkusivní rovině, i když určité tónozvraty tu také nechybějí. Tady je to již čitelné a jasně si stačíte uvědomit, že tam nehraje žádný doprovodný bubínek.

Zdálo by se, že je to celé taková hříčka, ale je tam cítit i záměr i patřičnou preciznost.

Tobias Meier: Interesting

Wide Ear Records (www.wideearrecords.ch)


Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.