- Inzerce -

Tomáš Procházka: Zpívající dům

Je libo trochu hudebního gesamtkunstwerku? Nebo alespoň extrémního zvukového kutilství? Americký umělec tvořící pod jménem Quintron  nabízí obojí v podobě jedné ze svých posledních instalací, podivuhodného vynálezu nazvaného THE SINGING HOUSE.

Singing house (Zpívající dům) je skutečný dům stojící v New Orleansu, který jeho tvůrce, eklektický elektronik Quintron proměnil na syntezátor vyluzující drony a  harmonické ambientní zvuky v závislosti na konkrétním počasí.

Singing House je vybaven složitým rozhraním vyhodnocujícím rychlost a sílu větru, aktuální pozici slunce i měsíce, množství a sílu dešťových kapek dopadajích na jeho střechu, které pomocí získaných dat moduluje základní akord E. Celý systém je analogový a dohromady tvoří obří dronový sytezátor hrající osobitou verzi ambientní relaxační hudby, kde není zapotřebí lidské obsluhy. Samo počasí ovládá syntezátor, takže jeho zvuk se mění tak jak se samo počasí mění zminuty na minutu a nabízí i expresivní verzi v případě bouřky, kdy zpívající dům reaguje na ůdery blesků a sílu hromů. Dům je vybaven soustavou různorodých reproduktorů rozmístěných po celém domě, tak že vytvářejí “opravdový surround”.



Singing House demo #1 by Quintron

Videoukázka zpívajícího domu je k vidění zde:



Hudební mág a šílený vědec Quintron je také autorem rozměry poněkud menšího, nikoliv však méně originálního vynálezu, kterým je další analogový syntezátor, s mechanico-optickým ovládáním, nazvaný Drum Buddy. Analogové srdce Drum Buddyho je ovládáno pomocí světelných senzorů, které reagují na otáčející se perforovanou konzervu, do které svítí obyčejná žárovka. Intenzita světla žárovky i rychlost otáčení disku, na kterém stojí plechovka se reguluje na panelu syntezátoru, decentně uloženém v dřevěném boxu. Kromě perkusivních zvuků a zvuku jednohlasého analogového syntezátoru je možno modulovat i audiovstup a filtrovat  signál z dalších audiozařízení propojených s dřevěnou krabicí Drum Buddy. Qiuntron vyrobil všehovšudy deset kusů tohoto zařízení, které dal v lednu 2007 do aukce. Mezi šťastné majitele patří také hudebníci skupiny Wilco nebo Laurie Anderson.

Performance na Drum Buddy shlédněte zde:




Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou Je to výborný příklad k rozboru chápání autorství uměleckého díla. Autor scénáře, slavný spisovatel Gore Vidal se od díla distancoval, když mu do něj režisér Tinto Brass a představitel titulní role Malcolm McDowell příliš zasahovali. Jim dvěma zase autorství přebral producent Bob Guccione, který pro nakladatelství Penthouse film financoval. Tahanice mezi Penthousem a dalšími producenty se ... Číst více...

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL a díky covidovému lockdownu si osvojil nové způsoby tvorby.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.

Helmholtz-Funk

Se skladatelem Wolfgangem von Schweinitzem o čistém ladění, hudebnosti hebrejštiny i prostorovosti sterea.

Hermovo ucho – Letiště (v plurálu)

Kdo by nechtěl využít specifický veřejný prostor jako realizační médium pro své nerealizovatelné vize?!