- Inzerce -

Tomáš Procházka: Zpívající písek

“The beasts that talk,
The streams that stand,
The stones that walk,
The singing sand….”

Josephine Tey,  The Singing Sands

Zpívající písek není hudební nástroj (i když se samozřejmě dá určitým způsobem využít), nýbrž přírodní úkaz, vyskytující se na více než třiceti lokalitách na různých místech naší planety. O zpívajícím písku nám evropanům podal první zprávu Marco Polo, dunikavý a houkavý zvuk, který slyšel při přechodu pouště Gobi zhruba před 700 lety, přičítal ale zlým duchům pouště. V Číně ale byl zpívající písek znám už minimálně od 9.století, podle záznamu ze starých rukopisů lidé při speciálním svátku sjížděli písečné svahy hory Ming-Sha-Shan a vyluzovali tak dunivé zvuky.

Singing Sands, krátký klip

Proč se zmíněné zvuky ozývají a proč se ozývají právě tam a ne na ostatních místech bohatých na písečné přesypy se vedlo mnoho debat a akustický fenomén byl vysvětlovám pomocí nejrůznějších teorií.

Nejpravděpodobnější (a také nejaktuálnější) teorií se zdá být tvrzení, že za strašidelný zvuk jsou zodpovědná přímo jednotlivá zrnka písku, která třením o sebe vyluzují zvuk. Pokud jsou všechna víceméně stejné velikosti, výsledný zvuk je násobkem zvuků všech zrnek písku vibrujících při sesuvu ze svahu na stejné frekvenci. Písečná zrnka se srážejí zhruba stokrát za vteřinu a vytvářejí tak vlastně mechanickou zpětnou vazbu. Výsledná frekvence vibrujících písečných zrnek je zhruba mezi 95 a 105 Hz a jejich hlasitost leckdy dosahuje až 105 Db.

Booming dunes, krátké dokumentární video s low bitratovým zvukem. Vědci z CIT sjíždí písečné přesypy po zadku a poslouchají duny pomocí geofonu. Písek jim hraje notu G.

Zřejmě nejlepší video se zpívajícími dunami.Pěkný obraz a dobrý zvuk v krátkém francouzském klipu(s anglickými titulky). Stéphane Douady vyluzuje roztodivné zvuky hrabáním, chozením a klouzáním v písečným přesypech.

Stránka s několika kvalitními nahrávkami zvuku dun a pěknými fotografiemi:

Tento přírodní fenomén uchvátil skladatele a producenta Raze Mesinaie natolik, že se rozhodl vytvořit jeho virtuální náhražku v programu Ableton. Kombinováním několika virtuálních analogových syntezátorů vytvořil dronový generátor, který má napodobovat zvuky zpívajícího písku. Posuďte sami zde:

A pokud nemáte ještě dost, tak tuhle Jack vám po navrátu z dovolené na “singing dunes” trochu zahraje.

Thank you! Good bye!

Nepovinné video. A po 2:30 to raději vypněte.


Zkouška sirén – experimenty na ajmarský způsob

Cergio Prudencio a jeho divoký postkolonialismus

laug.sonoris chce hrát hudbu bez kompromisů

Zrodil se nový ansámbl pro českou a slovenskou soudobou hudbu.

Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.