- Inzerce -

Už jsme doma: Kry

Nové album Kry vydali Už jsme doma po osmileté pauze, kterou vyplnily znovu nahrané Pohádky ze zapotřebí a kompilace Tři křížky k třiceti letům existence. Doba je to dlouhá, ovšem ani po ní kapela nezměnila svůj přístup. Od prvních tónů je patrné, že Kry jsou dílem Už jsme doma, zřetelné je to ve zběsilém zasazení, ve frenetických rytmech, v odsekávaném beglajtu kytary, ve stop-timech, výrazné roli dechů, sborech i nezaměnitelném vokálu Míry Wanka. Už jsme doma se stále drží svého pojetí, jehož zárodky se objevily už na debutovém albu Uprostřed slov a které bylo jasně definované přinejmenším od Pohádek ze zapotřebí, přičemž jediná výraznější proměna nastala na začátku nového tisíciletí, když saxofon Jindry Dolanského nahradila trubka.

Pojetí kapely je však natolik originální, že ho není důvod měnit. Ne náhodou jsou právě Už jsme doma nejúspěšnější českou kapelou v zahraniční, o čemž svědčí nesčetná turné po celém světě. Určitý posun však Kry přece jen představují. Wanek se sice svého přístupu nevzdal, ale upřednostnil drive, a tak je poslední deska jednou z nejenergičtějších. Přestože nechybí typické zvraty, sekané pasáže a propracované linky dechů, kdy trubku občas doplňuje pozoun, skladby mají ohromný tah a je patrnější jejich písňový základ, zejména v beglajtu kytary, čímž se album trochu vrací k Hollywoodu.

Větší nasazení a drive albu rozhodně prospěly a ukázaly, že Už jsme doma neztrácejí energii a schopnost oslovit lidi. Přispělo k tomu i téma desky, kdy se Wanek rozhodl vyjádřit k narůstající xenofobii a neochotě pomoci běžencům a postavil se na opačnou stranu, než muzikanti ohánějící se svým národovectvím a potřebou ochránit vlast před případným přívalem migrantů, který nenastal. Píseň Smetí, kde toto slovo použil Wanek k označení migrantů, mluví jasně: „Živé smetí mořem kývá / Bezcitnost je nakažlivá / … / Živé moře smetím kývá / Lhostejnosti neubývá.“ Ale nejde o to, „jak je voda hladová“, takže smetí pohltí. Wanek jde dál: „Komu se hodí, že se tu rodí / ze strachu samý strach? // Ze strachu zášť a ze zášti zloba / Lhostejnost bezcitná! // Ze zloby chlad / a z chladu jen ticho / Okamžik ospalý / Kdo by se staral, že na to smetí / voda se přivalí?“

Wanek se naštěstí nevzdal obraznosti, neskončil u sloganů, takže se jeho slova vryjí pod kůži. Pracuje s obrazy vloček, měnících se v led, i s jeho lámáním, kdy voda unáší kry pryč. Hlavně však hudba nezaostává za poselstvím, jak se v mnoha podobných případech stává, nepodřídil formu idejím, naopak svému pojetí dal novou náplň. Hudba se valí jak prudký jarní proud lámající ledy. Úvodní vpřed se ženoucí sedmiminutové Vločky uplynou jako nic, tlačí je zkreslená kytara, tepající bicí i linka basy a vpády trubky. Tlak nepoleví ani v refrénu. Tempo Smetí upomíná na punkové kořeny kapely, i když stavba skladby je složitá, aby vyzněl text, a tak se střídají chvíle, kdy kapela hraje celá s pasážemi, ve kterých zní pozoun nad nastupující basou a bicími nebo hlas nad kytarou. K tvrdému alternativnímu rocku má blízko přerývaná skladba Pád s až crimsonovským riffem zkreslené kytary á la Red a varovnou trubkou, než přijde uvolnění s pasážemi až countryové kytary, aby pak opět převzal prostor distortion.

Už jsme doma více využili písňových prvků, patrné je to už v Praskání stojícím na doprovodu kytary, jemuž nechybí ani refrén, byť pojatý v duchu Už jsme doma. Zřejmé je to i v až countryových Věcích s trubkou nad parafrází vojenského marše, kde virbl podporuje kytara a basa. Slyšet je to i klavírní Cestě a závěrečných Krách s jásavou trubkou, které si v pianu něco berou z odkazu Psích vojáků, i když klavírní doprovod je mnohem uměřenější.

Chyby tu samozřejmě jsou, mastering zbavil hudbu potřebné dynamiky a posun od poslední Jeskyně mohl být výraznější, to však kvalitě materiálu neubírá.

P.S.: Další ukázky z alba jsou k poslechu na stránkách vydavatele.

Už jsme doma: Kry

Indies MG (https://www.indiesmg.cz)


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.