- Inzerce -

V karanténě do Berlína

Berlínská filharmonie nabízí zdarma program na mnoho hodin poslechu i pokoukání.

V posledních dnech a týdnech, s tím, jak se zpřísňují pravidla pro veřejný život, stále více umělců a institucí nabízí svou produkci v nových podobách, tak aby je bylo možno konzumovat doma. Lze předpokládat, že situace se ještě nějakou dobu potáhne a na podobné iniciativy tak budeme upozorňovat průběžně, dnes ale připomeňme instituci velkou a tradiční. Berlínská filharmonie existuje od roku 1882, od roku 2008 pak kromě svého slavného fyzického sídla disponuje i digitální koncertní síní. Za poplatek tak můžete shlédnout spoustu koncertů na špičkové úrovni. S nuceným přerušením koncertního provozu se orchestr rozhodl dát na nějaký čas veřejnosti vstup zdarma a stačí se jen do konce března zaregistrovat emailem, aby se vám otevřel depozitář plný hudby.

Navzdory převaze klasicko-romantického repertoáru je v Digitální koncertní síni dostatek programu i pro zájemce o hudbu aktuálnější. Po prohrabávání si dovolujeme doporučit pár kousků:

NONcerto pro lesní roh Richarda Ayrese, které je zároveň sportovním výkonem, Bruchstück, geträumt Friedricha Cerhy, Quatre Chants pour franchir le seuil Gérarda Griseyho. Od György Ligetiho tu najdeme hned několik skvělých kousků včetně málo hraného „ambientu“ Clocks and Clouds a kompletní opery Le Grand Macabre v režii Peter Sellarse. Jeden večer je sestaven komplet z děl Edgara Varéseho. Archiv obsahuje také filmy, mezi nimiž stojí za shlédnutí Crowd Out – A composition for 1000 voices od Davida Langa, připomínka doby, kdy se davy setkávaly tělo na tělo.

Celý archiv najdete zde: https://www.digitalconcerthall.com/


Marian Palla: Na hudbě není důležité, co zazní a jestli vůbec

Když jsem se měl učit, tak jsem hrál, a když jsem se dostal na konzervatoř, tak jsem zase maloval. Teď mě napadá, co budu dělat, až tu nebudu, uvažuje moravský umělec.

Může být krize krásná?

V Kampusu Hybernská bude ve středu a čtvrtek prostor pro hudbu, zvuk a udržitelnost.

Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.