- Inzerce -

V Kremži pokračuje druhým víkendem Donaufestival

Pod heslem „Vyhnání do ráje“ se na dva jarní víkendy znovu stěhují do dolnorakouské Kremže na Dunaji fanoušci hudební alternativy. Donaufestival v malebném městečku nedaleko moravských a slovenských hranic nabídne v šestidenním programu koncerty, výstavy, projekce, instalace či divadelní představení.

Osmý ročník festivalu si podle uměleckého ředitele Tomase Zierhofer-Kina dal za cíl vybudovat utopii, která bude hledat možnosti nového řádu věcí pod taktovkou umění, jež podle něj dokáže rozprávět s přírodou přímo bez touhy ji ovládnout.

Dramatugrii hudebního programu prvního víkendu měly na starost sestry Casadovy z CocoRosie a v Kremži uvedli třeba premiéru své „pop opery“ Soul Life, taneční performanci Nightshift a nebo zorganizovaly nadžánrové kolaborace svých oblíbených hudebníků. Druhá polovina festivalu začne ve čtvrtek 3. května a na pořadu je anglický producent Squarepusher, anglicko-česká dubstepová diva Emika nebo švédský technař The Field.

Kromě hlavního hudebního programu na místním Výstavišti se konají koncerty i v Minoritském kostele, kde ve čtvrtek podvečer zahraje německý kvartet Bohren & Der Club of Gore kombinující lounge jazz a ponuré nálady na pomezí doom metalu a ambientu. Kapela existuje už dvacet let a vydává na Ipecac Recordings Mike Pattona, který hostoval na jejich loňské desce Beileid.

Neméně temný zážitek slibuje páteční program v kostele, kde se představí klasik dark ambientu Brian Williams alias Lustmord. Na hlavní pódium je nachystána audiovizuální show Chrise Cunninghama, autora halucinačních klipů pro Aphexe Twina a koncerty německého producenta Pantha Du Prince nebo jeho experimentálněji laděných kolegů Walls vydávajících na Kompakt Records.

Poslední den je ve znamení koncertů queer projektů – disco týmu Hercules & Love Affair, glam rockových Hunx and His Punx nebo bláznivé show Lesbians on Ecstasy. Velmi slibné je i složení koncertů v minoritském kostele, kde zahrají divnofolkoví kutilové z Lucky Dragons a Genesis P-Orridge se potká s newyorským experimentátorem Tony Conradem a grafikem Edwarda O‘Dowdem. 

Program a více informací o festivalu najdete zde


Marian Palla: Na hudbě není důležité, co zazní a jestli vůbec

Když jsem se měl učit, tak jsem hrál, a když jsem se dostal na konzervatoř, tak jsem zase maloval. Teď mě napadá, co budu dělat, až tu nebudu, uvažuje moravský umělec.

Může být krize krásná?

V Kampusu Hybernská bude ve středu a čtvrtek prostor pro hudbu, zvuk a udržitelnost.

Dlouhé stíny, odcházející světlo a skicář nočních můr Davida Tibeta

Do Prahy se v listopadu vracejí Current 93. Po osmnácti letech vystoupí v kostele sv. Šimona a Judy.

Kytara řítící se z kopce

Marc Ribot hvězdou třídenního festivalu v Labské filharmonii.

Zkouška sirén: Caligula jako opera?

Nová podoba skandálního bijáku drží pohromadě hudbou. 

faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.