- Inzerce -

…v tento den II aneb RIP Tony Conrad

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel včera, 9. dubna, americký matematik, hudebník a filmař Tony Conrad. Čtenářům HIS Voice jeho jméno jistě není neznámé, tedy jen ve stručnosti, než promyslíme delší materiál. na počátku šedesátých let byl členem souboru Theatre of Eternal Music skladatele La Monte Younga a podílel se na Youngově pojetí minimalismu dlouhých prodlev tím, že Youngovi nastínil matematické vztahy ve světě zvuku – alespoň to tak tvrdí, s Youngem se posléze rozešli mj. stran autorství a jejich spor nikdy nebyl urovnán.

Drhnutí jediného souzvuku si Conrad společně s violistou Johnem Calem vyzkoušel i ve srandakapele Primitives, kde do toho s nimi řezal mj. land-artista Walter de Maria a námezdní songwriter Lou Reed. Reed a Cale posléze založili Velvet Underground pojmenované podle kvazivědeckého, ve skutečnosti však ryze pornografického paperbacku, který prý Conrad našel někde na chodníku.

Sám debutoval na albu Outside the Dream Syndicate, kde rytmy svých řezavých houslových prodlev nechal zdůraznit německými krautrockery Faust.

Když viděl, že vydání svých nahrávek s Youngem se nedočká, vrátil se Conrad k šedesátým letům sérií skldeb Early Minimalism a trochu účtů si s La Montem vyřídil na albu Slapping Pythagoras.

V posledních cca dvou dekádách se vrátil na koncertní pódia alternativní a experimentální hudby – třeba takhle:

 

 

 

 


Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.

Hermovo ucho – Hudba v Plošinách

Kde končí refrén a kde začíná hudba? K dvojímu výročí Gillesa Deleuze.

Mýtus o alfalabuti

Kniha, kterou Nick Soulsby věnoval Michaelu Girovi a Swans, je mýtizující orální historií a přečíst si ji můžeme i v českém překladu.