- Inzerce -

Vasil Hadžimanov Band featuring David Binney: Alive

Klávesista Vasil Hadžimanov je synem známého makedonského popového a lidového zpěváka Zafira Hadžimanova a chorvatské pěvecké celebrity Senky Veletanlić. Spolupracoval také s rockovými hvězdami z bývalé Jugoslávie jako je Dado Topić nebo Vlatko Stefanovski a v neposlední řadě vystudoval prestižní bostonskou Berklee College of Music. První podobu své kapely postavil v roce 1995 a v letech 2001 až 2013 s ní vydal pět víceméně studiových alb, na nichž najdeme občas i cover-verze skladeb hudebních velikánů jako byli či jsou Joe Zawinul, Miles Davis nebo John Scofield, což poměrně jasně determinuje Hadžimanovu oblíbenou sféru. Teď přichází s koncertní nahrávkou ze srbského turné v roce 2014, jehož se účastnil i americký saxofonista David Binney.  Ten má za sebou například účinkování s formací Medeski, Martin + Wood, v Uri Caine´s Mahler Project, ale i s Arethou Franklin nebo Maceo Parkerem a na jeho sólových albech hostuje například Craig Taborn.

Ačkoliv osm tracků na Alive pochází z celkem pěti různých lokalit, působí dojmem zajímavě dramaturgicky postaveného koncertu. Úvodní leaderova kompozice Nocturnal Joy je pohodovým jazzrockovým rozjezdem s výraznými klávesami a bravurním saxofonovým sólem, jež je patřičně oceněno potleskem. Název následující kolektivní skladby Zulu pak napovídá, že se tu setkáme s africkými motivy, což podtrhává bohatá bubenická sekce, v níž klasické bicí obsluhuje Pedja Milutinović a výrazné perkuse pak obstarávají jinak kytarista Branko Trijić a především Bojan Ivković, který vše doplňuje “domorodými“ vokály. Tvorba VHB vůbec přejímá různé etnické prvky, pochopitelně včetně balkánského folklóru, který se však zrovna na Alive oproti dřívějším deskám projevuje spíše podprahově.  Následuje improvizovaná pasáž Dolazim, kde mají jednotliví členové možnost uplatnit svou imaginaci. Ta přechází v Trijićovu skladbu Odlazim, která má charakter zemité bluesové meditace a dominuje tu zejména kytara. Tovirafro z pera baskytaristy Miroslava Tovirace začíná opět jako afro, ale postupně se rozvíjí v syntézu na druhou, kde se mísí progrock s téměř muezzinským zpěvem a mnoha dalšími komponenty. Třešničkou je sevdalinka neboli tklivá balkánská píseň Razbolje se šimšir list od někdejšího bosenského lidového zpěváka Zekerijaha Djeziće, kterou však Hadžimanov přetavil do jazzůvky čistě pro piano a saxofon. Závěrečné kompozice Uaiya a Otkriće snova se pak jakoby vracejí k začátku a představují „klasickou“ moderní fúzi jazzu a rocku se stopovými etnoprvky. Celkově opravdu živé a svěží album, které sice pracuje s určitými vžitými formami, ale dokáže je příjemně ozvláštňovat a inovovat.

Vasil Hadžimanov Band featuring David Binney: Alive

Moonjune Records (https://www.moonjune.com)

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.