- Inzerce -

VIDA! v Brně

Brno Contemporary Orchestra spojí soudobé kompozice s popularizací vědy

Brno Contemporary Orchestra dlouhodobě testuje, jak se současné hudbě daří v méně obvyklých prostředích, třeba v krematoriu. V pondělí 24. dubna se orchestr usadí v „zábavním vědeckém parku“ VIDA! v areálu Brněnského výstaviště. Centrum VIDA! má i svou zvukovou sekci vybavenou mnoha udělátky k hravému zkoumání akustických jevů, jako je třeba Kundtova trubice, zařízení k měření rychlosti zvuku. Některá z těchto zařízení do své kompozice Splavné proudy zapojí Edgar Mojdl. Autor ke kompozici, vzniklé na objednávku orchestru, napsal: „Důmyslné lidské výtvory jsou většinou určeny k užitku nebo k obdivu. Často zapomínáme, že pod nimi existuje hlubší podklad, na kterém jsou všechny založeny. Ten se neřídí cíli užitečnosti nebo poutání pozornosti, má svá vlastní pravidla: plynulost toku, vrstevnatost a schopnost sebeorganizace. Skladba Splavné proudy se snaží inspirovat těmito pravidly, plout v hudebním prostoru a vyhnout se užitečnosti a atraktivitě – chce vystihnout plynulost a absenci hierarchie. Když totiž zkoušíme v myšlenkách měnit u různých dějů měřítko časové i velikostní, zjistíme, že všechny proudy jsou v zásadě splavné.“

Vedle novinky zazní rytmicky úderná Imaginární symfonie Petra Kofroně, která vznikla v roce 2012 a svou premiéru si tehdy odbyla v pražském Národním technickém muzeu. Jiný rozměr dodá představení melodram Polaroids (1996) pro neslyšící vypravěčku, kontratenoristu, dvanáct nástrojů a live electronics. Autorem je německý skladatel Helmut Oehring, který na jeho vzniku spolupracoval s Iris ter Schiphorst. Pro tuto dvojici je práce s neslyšícími celoživotním tématem. Jako pěvecký sólista vystoupí kontratenorista Petr Pytlík, vypravěčkou bude Veronika Slámová. Celý koncert bude tlumočen do znakového jazyka, na čemž se bude podílet Hands Dance, skupina slyšících a neslyšících tlumočníků z Brna, která se věnuje této činnosti coby uměleckému projevu.

Nejstarší položkou programu je Pendulum Music (1968) Stevea Reicha, hudba pro čtyři mikrofony zavěšené nad čtyřmi reproduktory. Jedinou akcí interpetů je rozhoupání mikrofonů. Při každém průletu nad reproduktorem zazní zakvílení zpětné vazby, tím delší, čím pomaleji se mikrofony houpou, až do úplného zastavení doprovázeného znehybněným zvukem.

Koncert je propojen s akcí VIDA! After Dark: Sound, která zahrnuje demonstraci nejrůznějších fyzikálních jevů, silent disco, bastlení vlastních sluchátek i míchané nápoje.

24. duben 2023, 19:30, Vida! science centrum Brno

Steve Reich – Pendulum Music (1968)

Helmut Oehring – Polaroids pro neslyšící vypravěčku, kontratenoristu, 12 nástrojů a live electronics (1996)

Edgar Mojdl – Splavné proudy (objednávka BCO)

Petr Kofroň – Imaginární symfonie (2012)

Petr Pytlík zpěv

Veronika Slámová – neslyšící vypravěčka

Brno Contemporary Orchestra/ Pavel Šnajdr dirigent

Více informací na www.bcorchestra.czhttps://vida.cz/doprovodny-program/vida-after-dark-sound


Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.

Hermovo ucho – Hudba v Plošinách

Kde končí refrén a kde začíná hudba? K dvojímu výročí Gillesa Deleuze.