- Inzerce -

Videa na víkend – As Slow as Possible

Tento víkend dochází k zásadní události v dějinách hudby, srovnatelné s průletem komety v blízkosti Země. V Sasko-Anhaltsku, ve městě Halberstadt, v kostele sv. Burcharda se v sobotu odehraje další krok v téměř jistě nejdelším koncertě v dějinách lidstva. Na tamních varhanách totiž od 5. září 2001 zní skladba Johna Cage As Slow as Possible ve verzi rozplánované na 639 let. Tuto délku vysvětluje Rainer O. Neugebauer, historik a osobnost stojící za tímto projektem jako výsledek výpočtu od roku 1361, kdy byly v místním kostele zprovozněny první varhany, podle historických pramenů vůbec první na světě s klaviaturou uspořádanou tak, jak ji dnes známe. Nápad vznikl v roce 2000 a když od sebe oba letopočty odečteme, dostaneme se k číslu 639. Cageova notace umožňuje různý výklad onoho „co nejpomaleji“, takže trvání jednotlivých tónů bylo příslušně nataženo.

 

Varhany jsou součástí díla a s ním se i proměňují. Nebyly postaveny najednou, ale jednotlivé píšťaly se postupně přidávají s tím, jaké tóny vyžaduje partitura. Přesný rozpis najdete na stránkách nadace spravující tuto mnohagenerační akci.

https://www.aslsp.org/de/

Aktuální hudební proměna se ovšem odehrává po celých sedmi letech, což je zatím nejdelší prodleva od počátku koncertu. Následující proběhne za rok a půl, v únoru 2022. Změna tónů dokáže do Halberstadtu, jinak známého hlavně speciálním druhem uzených klobásek, přitáhnout publikum. Zde je záznam z několika minulých událostí.

2013

2012

2011

2010

Kompozice původně vznikla v roce 1985 pro klavír.

O dva roky později byla adaptována pro varhany, na nichž se dočkala provedení v délkách od dvaceti minut do patnácti hodin. Tady jedna kondenzovaná.

Zde choreografie k poněkud zrychlené verzi.

Kompozice se chopili i hlukaři s elektrickými kytarami a syntezátory.

A takto zní 639 let zdrcnutých do přibližně půlminuty.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.