- Inzerce -

Videa na víkend – čínská edice

Čínu nelze ignorovat. Naši politici na to přišli a tak za tamními politiky jezdí na námluvy. Čínská hudba samozřejmě nabízí také spoustu zajímavého k objevování, čemuž jsme se koneckonců v HIS Voice věnovali již před lety. Udělejme si dnes malou aktualizaci napříč žánry.

Asi nejslavnější současný čínský skladatel Tan Dun nedávno napsal skladbu pro orchestr, v níž hudebníci kromě svých nástrojů hrají i na mobilní telefony a pouštějí z nich nahrávky ptačího zpěvu.

Chen Yi je čínsko-americký skladatel a text jeho skladby We Are America je postaven na titulní frázi, ovšem v kantonštině.

Britská multimediální, ale v první řadě zvuková umělkyně Mira Calix byla minulý rok pozvána na rezidenci do Číny, kde ve spolupráci s tamními studenty vytvořila pojízdné muzeum.

Záznam jednoho z loňských koncertů, na němž se spojily zvuky tradičních čínských nástrojů s elektronikou a zvuky přírody.

Způsob, jakým o sobě muzikanti mluví a jak se prezentují, je někdy zajímavější než jejich hudba samotná. Pro ilustraci si můžeme pustit dokument o současných skladatelích z Hongkongu, který vyprodukoval tamní svaz skladatelů.

 

A odvrácená strana: punková scéna v Pekingu představená v dokumentu.

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.