Čínu nelze ignorovat. Naši politici na to přišli a tak za tamními politiky jezdí na námluvy. Čínská hudba samozřejmě nabízí také spoustu zajímavého k objevování, čemuž jsme se koneckonců v HIS Voice věnovali již před lety. Udělejme si dnes malou aktualizaci napříč žánry.
Asi nejslavnější současný čínský skladatel Tan Dun nedávno napsal skladbu pro orchestr, v níž hudebníci kromě svých nástrojů hrají i na mobilní telefony a pouštějí z nich nahrávky ptačího zpěvu.
Chen Yi je čínsko-americký skladatel a text jeho skladby We Are America je postaven na titulní frázi, ovšem v kantonštině.
Britská multimediální, ale v první řadě zvuková umělkyně Mira Calix byla minulý rok pozvána na rezidenci do Číny, kde ve spolupráci s tamními studenty vytvořila pojízdné muzeum.
Záznam jednoho z loňských koncertů, na němž se spojily zvuky tradičních čínských nástrojů s elektronikou a zvuky přírody.
Způsob, jakým o sobě muzikanti mluví a jak se prezentují, je někdy zajímavější než jejich hudba samotná. Pro ilustraci si můžeme pustit dokument o současných skladatelích z Hongkongu, který vyprodukoval tamní svaz skladatelů.
A odvrácená strana: punková scéna v Pekingu představená v dokumentu.