- Inzerce -

Videa na víkend – co bude, je a bylo nového?

Louskáček na uši, banjo, gameboy, ambientní Bach i psychologické výzkumy. Videa na víkend opět pátrají po novinkách napříč hudebními zálivy.

Po nadčasovém řemesle mistrů zvonařů se tento víkend opět necháme strhnout pomíjivým časem a podíváme se, jaká hudba se v poslední době vyloupla do světa, ať již koncertně, instalačně, či na nahrávce. A začneme aktualitou, jež je zároveň pozvánkou. Trio Catch vystoupí na festivalu Contempuls, mimo jiné s novinkou Jakuba Rataje psanou přímo na festivalovou objednávku. A ta se následně ocitne i v jejich koncertním programu nazvaném Ohrknacker, což bychom mohli přeložit jak louskáček na uši. Tady je prozatím nejnovější kousek v této sérii, obsesivně kompulzivní hudba od Ricarda Eizirika.

V polovině listopadu zahrála v brněnském prostoru zvaném Bastl klubovna velšská multiinstrumentalistka Gwenifer Raymond a ukázala, co lze vymáčknout z akustické kytary nebo banja.

Převiňme čas zpátky do září. Tehdy v norském Bergenu vystoupil audiovizuální projekt Loud Matter, v němž se dohromady motají bicí, hrací konzole gameboy a živě vytvářené vizuály. Za nimi stojí holandská výtvarnice Marieke Verbiesen.

A něco z nových nahrávek. Pauline Kim Harris, kterou tady známe jako stálou účastnici Ostravských dnů nové hudby a interpretku aktuálních kompozic, se nyní představuje i jako skladatelka. Na albu Heroine společně s elektronikou Spencera Topela předělala dva kusy staré hudby do víceméně ambientního kabátu. Tady je video k části Ambient Chaconne II. Původní materiál poskytl Johan Sebastian Bach z Partity číslo dvě D moll pro sólové housle napsané někdy kolem roku 1720.

A od meditativních houslových ploch k neklidným perkusím. Kanadská skladatelka Zosha Di Castri napsala skladbu how many bodies have we to pass through pro hráče na hromadu perkusí z celého světa, které jsou kolem něj rozloženy tak, že je interpret zároveň tak trochu tanečníkem.

Newyorsko-berlínský hudebník a filmař Arnold Dreyblatt se ve svých projektech léta opakovaně vrací k tématu paměti, ať už společenské nebo individuální. V tom nejnovějším, nazvaném The Resting State, se díval pod ruce psychologům zkoumajícím, jak lidé přepínají mezi vnímáním přítomného okamžiku, vzpomínáním a uvažováním o budoucnosti. Video ukazuje výsledek, jak byl vystaven letos v berlínské galerii Neuer Berliner Kunstverein.


faust z Berlína

Bubeník Werner Zappi Diermaier dovedl novou sestavu krautrockových legend Faust k druhému albu. Přizval k tomu členy Einstürzende Neubauten i die ANGEL a díky covidovému lockdownu si osvojil nové způsoby tvorby.

Udržitelnost, improvizace i umělá inteligence

Projekt Sustain v Hybernské pokračuje.

Třicet let v zajetí hluku

Radek Kopel o zvukovém proudu jednoho gruntu a řady jmen.

Hermovo ucho – S patosem v srdci

Brno Contemporary Orchestra zahájil novou sezónu koncertem na téma „Kardio“.

Hudební Grand Prix v Monte Carlu

Intonarumori ve městě posedlém automobily – premiéra Luciana Chessy.

Zkouška sirén: Rok české hudby jinak?

Smetana a Stockhausen se potkají na brněnské Expozici nové hudby

Extrémně raritní nástroj, na který si nestačí párkrát zahrát

S Miroslavem Beinhauerem o sólovém albu pro šestinotónové harmonium.

Helmholtz-Funk

Se skladatelem Wolfgangem von Schweinitzem o čistém ladění, hudebnosti hebrejštiny i prostorovosti sterea.

Hermovo ucho – Letiště (v plurálu)

Kdo by nechtěl využít specifický veřejný prostor jako realizační médium pro své nerealizovatelné vize?!

Zkouška sirén: Amelia

Laurie Anderson v kokpitu s brněnskou filharmonií.