- Inzerce -

Videa na víkend – Expozice nové hudby

Podzimní program se začíná zahušťovat a jeden z jeho zásadních bodů se odehraje v říjnu v Brně. Pořadatelé letošní Expozice nové hudby letošní program uvozují úvahou o smyslu různých druhů místností: „Je to vlastně poměrně jednoduché, v kuchyni se vaří, v jídelně jí, v ložnici miluje a v koncertním sále se poslouchá, proto byl postaven, proto vznikl, proto existuje. Že se k tomu vždycky a mnohdy zcela zbytečně tlachá, že se vše nepatřičně zaobaluje do hávu exkluzivity, módnosti, trendů, efektů a virtuozit, že imanentní prostředky hudby nestačí, že je potřeba událost, akce, teatralita, multimedialita apod., můžeme chápat jako nadbytečné. Právě od onoho nadbytečného se snažíme očistit, chceme odstranit „tarasící předměty, abychom získali volný prostor“ pro hudbu, kterou si můžete nerušeně poslechnout, utváříme prostor poslechu. Dramaturgie 29. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Expozice nové hudby je tentokrát velmi puritánská. Nenabízíme mimohudební obsahy, nezvyklá místa, neobvyklé formy, ale jenom hudbu, partituru a jejího ideálního interpreta, nabízíme možnost poslechu současné autonomní hudby.“ Takže co můžeme v brněnských sálech slyšet letos mezi 19. a 23. říjnem?

Vzpomínat se bude na fluxusovského Bena Pattersona

Zdejší muzikanti budou improvizovat se členy souboru Musica Elettronica Viva, Richardem Teitelbaumem, Alvinem Curranem a Frederikem Rzewskim. Od této trojice pak uslyšíme i hudbu komponovanou

A zazní i virtuózně mašinková flétna od britského skladatele Iana Clarka

Za českou hudbu se můžeme těšit například na Ivo Medka.

V sólovém recitálu předvede Pavel Zlámal, co vše lze provést saxofonu. A bude to asi tvrdé.

 

Kasper T. Toeplitz zase bude provádět podivné věci se svou podivnou baskytarou. Třeba ve skladbě polského skladatele Zbigniewa Karkowského.

 

Jeden večer bude patři souboru Konvergence se skladbami Martina Marka, Marka Kopelenta, Ondřeje Štochla, Petry Martínkové a tvůrčímu tandemu Tomáš Pálka / Michaela Plachká.

Expozici uzavře klavírním recitálem výtečný Emanuele Torquati s díly Petra Bakly, Mathiase Pintschera, Ivana Fedeleho a dalších. Zazní i hudba Francesca Filideiho, zde s orchestrem, v Brně čistý klavír.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.