- Inzerce -

Videa na víkend – Frešovci nad Dunajem

Dědové, babičky, otec, matka a syn… vzácné rodinné konstelace na výstavě Viktora Freša.

Až do minulé soboty jsem netušil, že dvacet kilometrů od Bratislavy již od roku 2000 stojí pozoruhodná kunsthalle jménem Danubiana, společné dítě holandského sběratele Gerarda Meulensteena a slovenského galeristy Vincenta Polakoviče. Krásné prostory obklopené hladinou Dunaje, jenž je v těch místech tak široký, že okolní pevninu těžko dělit na levý a pravý břeh, a lemované parkem soch nelze než doporučit jako příští destinaci všem uměnímilovným. A pokud to stihnete do 29. srpna, uvidíte výstavu Family Vintage Viktora Freša.

https://www.youtube.com/watch?v=DuJqqDHBirE

Výtvarník a hudebník Viktor Frešo své rodinné kořeny nahlíží formou „kreativní archeologie“. Ze vzpomínek, fotografií a artefaktů sestavuje montáže, objekty, asambláže a další vizuální formy a dělí je do pěti kapitol: Fikcia něčeho, co se nikdy nestalo, „ale mohlo, keby si moji príbuzní našli k sebe cestu, alebo boli pripravení zaznamenávať společné chvile“, Kooperácia, jež byla „súčasťou mojej rodiny, ale myslím, že išlo skôr o náhodu, jako o programové partnerství“, Artefakty, v nichž se může projevit Frešova „jemná fetišistická posadnutosť zhromažďovaním starých vecí nielen vlastných predkov“, Zberateľstvo, neboť babička sbírala zapalovače, zatímco dědečkové tužky a pera, a konečně Postprodukcia, v níž Frešo do soch dotvořil hudební nástroje, které jeho otec již nestihl dokončit.

Oním otcem, „který bol široko-ďaleko najzručnejší a najšikovnejší člověk, akého som poznal“, byl legendární baskytarista Fedor Frešo (1947-2018).

https://www.youtube.com/watch?v=sleNjIk9Ukw

Otec a syn hrají bigbít spolu.

Fedorův otec, skladatel Tibor Frešo (1918-1987), byl dlouhé roky uměleckým ředitelem opery Slovenského národního divadla.

Děd Tibor se coby skladatel filmové hudby jedinkrát pracovně setkal s druhým Viktorovým dědečkem, hercem, scenáristou, režisérem a průkopnickou postavou slovenského filmu, Paľem Bielikem (1910-1983). Bylo to v pátek třináctého.

Paľo Bielik se ve své nejslavnější roli stal jednou z ikon aktuální výstavy.

A maminka a babičky? Oslnivá blondýna, partyzánka, řidička zásobovací kárky na rodinných výletech, právnička, světoběžnice… Zjistěte o nich víc na místě, patří jim půlka výstavy.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.