- Inzerce -

Videa na víkend – Hudba palmového vína

Co by na palmové víno asi řekl Josef Ledvina? Tento nápoj z fermentované mízy několika druhů palmy ochutnáte v západní Africe – při delším převozu hořkne a láhve mohou i explodovat. Takhle se vyrábí, říkali ve zprávách.

Popíjení palmového vína, které voní úplně jako burčák a zbytek si zjistěte, má i svůj hudební doprovod.

Zde v odpíchnutějším podání ghanksé skupiny Kyekyeku Shito Wonu.

Palm wine music vznikla v Libérii a výraznou roli v ní kromě místních zdrojů hrají kytary, jež do oblasti přivezli portugalští námořníci, a rytmy importované z karibské oblasti, a trinidadské kalypso. V současné době jde o „historicky zakonzervovaný“ žánr, který se již příliš nerozvíjí, jeho vliv na ostatní západoafrické žánry, zejména highlife.

Když se pod bungalovy a mezi palmami udělá v noci chládek, není příjemnější ušní potravy. Tahle kapela pochází ze čtvrti East Legon v ghanském hlavním městě Accra. Tam jsem palmovou hudbu slyšel prvně.

Až se vrátím, přečtu si zase jednou Pijáka palmového vína. Tahle knížka nigerijského spisovatele Amose Tutuoly byla napsána, jak už bylo autorovým zvykem, jednoduchou, africkou pidgin English a dočkala se kongeniálního českého překladu Vladimíra Klímy a Petra Zimy.

Kompletní pán Tutuola (1920-1997), jehož knihy mísí africkou lidovou slovesnost s autobiografickými prvky a opravdu kouzelným humorem, ve světě hudby proslul zejména slovním spojením My Life in the Bush of Ghosts. Tak se jmenovala jeho druhá kniha (Piják byl první), tak se jmenuje slavné album, na němž David Byrne a Brian Eno v roce 1981 spojili elektroniku se samply afrických a blízkovýchodních zpěvů a zvuků. Tutuolovu knihu v té době neměl přečtenou ani jeden a zvuky lovili v New Yorku a (převážně) z rádií.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.