- Inzerce -

Videa na víkend – INA GRM

Elektronické, elektroakustické, akusmatické koncerty z Mekky oboru.

Milovníkům konkrétní hudby není třeba důstojnou instutuci INA GRM blíže představovat. Začátkem padesátých let, pár roků poté, co dal Pierre Schaeffer vzniknout konkrétní hudbě, se rodí GRMC (Groupe de Recherche de Musique Concrète), z ní později už „méně konkrétní“ GRM (Groupe de Recherches Musicales), která se v roce 1975 stává součástí INA (Institut National Audiovisuel). Z všelijak zpřehýbaných a sestříhaných zvuků na páscích, z hudby, která nemá unplugged dvojče a neopírá se o ruce, se stává francouzský národní poklad… A v budově Francouzského rozhlasu probíhá výzkum na poli elektronického zvuku, rezidence, vydavatelská činnost a v neposlední řadě koncerty, například festival Présences électronique. Níže pár ukázek, víc naleznete na www.inagrm.com. Elektronická hudba v sále uzpůsobeném jen a jen pro ni chutná docela jinak.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.