- Inzerce -

Videa na víkend – islámská edice

Když se dnes člověk podívá do internetových diskuzí, musí dát za pravdu prezidentu Zemanovi, který prohlásil, že máme celosvětově „nejvíc kulturních antropologů na milión obyvatel“. Skutečně to vypadá, že nadprůměrně vysoký počet lidí má zcela jasno v tom, co je pro které kultury charakteristické a jak navzájem jsou, či nejsou slučitelné. A také v tom, co je a co není islám. K zaujetí razantního postoje mi chybí kulturně-antropologická erudice, tak se alespoň v dnešním videomixu prohrabu různými podobami hudby islámských zemí. Že to v nich je s hudbou složité, už jsme tu párkrát psali (tutu), zároveň z nich ale za ta staletí vzešlo množství fascinujících stylů a forem.

Přednášek na téma hudba a islám existují hromady a pokud máte dost trpělivosti – květnatost projevů islámských kazatelů je sama o sobě posluchačským zážitkem – můžete vyslechnout spoustu důvodů, proč se hudba neslučuje s vírou pravého muslima.

Zde jeden obzvláště přesvědčivý protihudební řečník (bývalý kytarista) s dramatickými pauzami:

A zde obsáhlé dokazování, že za určitých okolností je hudba pro muslimy přípustná

 

Ať tak či onak, hudba v muslimských zemích vzkvétá, ať v moderních či tradičních podobách.

Improvizace na loutnu tar a buben tombak v podání dvou hudebníků ze Spojených arabských emirátů:

 

Súfismus, jedna z větví islámu má pro hudbu obzvláštní pochopení a dává jí centrální místo při rituálech. Zde v učesanější scénické podobě:

 

a zde syrověji z terénu – hypnotická ukázka sportovního výkonu a skupinové koordinace:

 

Krátce po skončení nadvlády hnutí Talibán na afhgánským Kábulem do města dorazilo pár západních muzikantů, aby pomohli znovu nahodit motor tamní hudební scény. Jedním z výsledků byla údajně první afghánská dívčí kapela – v klasické rockové sestavě. Jelikož pro hudebníky, natož pro hudebnice stále není tamní půda příliš bezpečná, vystupují v klipech oblečené v burkách, které daly kapele (dnes již nefungující) i jméno: Burka Blue.

 

Když v roce 2011 vypukly v Egyptě bouře na náměstí Tahrir, stal se jednou z obětí ostřelovačů také skladatel a tvůrce sound artu Ahmed Basiony (nar. 1978). Jeho tvorbu přibližuje následující krátký dokument:

A ukázka z koncertu:

Nejvíc muslimů žije v Indonésii a odtamtud, přesněji ze Sumatry vypouští své hlukové šlehy duo Apocalyptcore.

 

Z převážně muslimského Kazachstánu nepochází jen Borat, ale také houslistka a skladatelka Aisha Orazbayeva, která se kromě interpretace staré i nové klasiky věnuje improvizacím.

 

Výlety po muslimských zemích zakončíme skočně, klipem aktuálně na Západě nejspíš neproslavenější postavy syrské populární hudby, Omara Souleymana, kterého pro Západ objevilo vydavatelství Sublime Frequencies. 

 


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.