- Inzerce -

Videa na víkend – Lunchmeat Festival

Festival Lunchmeat o sobě již tento podzim dal vědět vystoupením Roberta Henkeho. Příští týden nabídne vedle výstavy Editions of Light a symposia Avnode především koncertní program v pátek 23. 10. ve Studiu Hrdinů v pražském Veletržním paláci. Dramaturgie balancuje na hraně mezi tanečními rytmy a experimentálními zvuky, to vše ve spojení s vizuální složkou. Celý program festivalu najdete zde a následujícími ukázkami se můžete navnadit.

Pokud přistoupíme na to, že i v této umělecké oblasti existují větší a menší hvězdy, je tou hlavní na Lunchmeatu britský producent Andy Stott. Na čtyřech albech vydaných na značce Modern Love se postupně od minimalistických techno začátků posunul přes valivý industriální dusot až k současnému spojování vzletných vokálů a synkopovaných rytmů z ostrovní klubové tradice.

Zde fanouškovské video ke skladbě z jeho loňské desky Faith in Strangers.

Ivan Pavlov pochází z Ruska, ovšem od 90. let žije ve Švédsku a hudbu vytváří nejčastěji pod jménem COH, což je třeba číst jako azbuku, tedy Son, což rusky znamená spánek i sen. Ačkoliv je Pavlovův záběr pestrý, typická je pro něj koncentrace na strohý a postupně přetvářený elektronický zvuk, který tendence k pravidelným rytmům střídá s industriální hlučností. Na Lunchmeatu představí premiéru svého audiovizuálního projektu s Peterem Gondou aka GND. Název skladby Wave to Beat ze zatím posledního, loňského titulu vydaného pod hlavičkou CoH na značce Mego – To Beat or Not to Beat – obsahuje přesně to, co slibuje název, tedy postupnou proměnu dlouhého tónu v puls a následně v rytmické kopance.

 

Z téhož alba pochází i BECHA-KPACHA (čti Vesna – krasna).

 

A zde krátký film podle jedné starší Pavlovovy skladby.

 

Vessel patří k nové vlně bristolských producentů sdružené do kolektivu Young Echo, která do bohaté hudební historie svého města přidává nové a netušené zvuky i souvislosti zvenčí. Vesselova specificky zastřená verze techna s nečekanými motivy z dubu, noiseu i rocku už našla svůj domov na dvou dlouhohrajících deskách pro značku Tri Angle records. Takto zahrál na loňském ročníku festivalu Unsound.

 

Vídeňská rodačka Susanne Kirchmayr vystupuje pod jménem Electric Indigo ve spolupráci s výtvarníkem Thomasem Wagensommererem. 

 

České tvůrce na Lunchmeatu zastupuje digitální výtvarník Pavel Karafiát, jenž si rád pohrává s interaktivními instalacemi. Na festivalu obstará obrazovou složku vystoupení britského producenta Logose (těšit se prý můžeme na panoramatické plátno), zde se můžete navnadit Karafiátovými hrátkami s virtuální realitou v instalaci Landscape, k níž vytvořil zvukovou komponentu Aid Kid.


Hermovo ucho – Měli bychom už konečně zapomenout na Cage?

Zapomenout znamená vzdát se paměti. Celebrita nám to dává sežrat a pojem elity v digitálním prostředí a věku vyznívá směšně a malicherně.

Krotitelé zvuku

Vyhnout se světlu a poddat se hudbě. Pražská premiéra dua Mogard a Irisarri přinesla unikátní verzi ambientu.

Tančit v rytmu slz

Zaho De Sagazan ohromila na vyprodaném koncertě v Praze.

Příběh z jediného úderu

Ryosuke Kiyasu a jeho šuplík bez ucha.

Hudba v srbských protestech

Protivládní demonstrace očima hudebnice.

Zkouška sirén – Kam se dostal minimalismus

Nové podoby pulzací i nehybných ploch.

Hermovo ucho – V Kolíně nad Rýnem před Fluxem, kolem Fluxu i po Fluxu

Ben Patterson, Mauricio Kagel, Terry Fox a řada dalších avantgardistů – lednová procházka výstavami, za kterými bylo třeba vycestovat.

Cinkat, listovat, zavřít oči

Handa Gote slaví dvacet let zádušní mší za nás. O novém představení, relativně nové knize a audiozáznamech záznamech starších představení a akcí.

Zkouška sirén: In C, šedesát let poté

Loňské šedesátiny díla a letošní devadesátiny autora jako důvod k ohlédnutí

Hudba jako proces v rukou i slovech Philipa Glasse a Petra Kotíka

Společný večer dvou skladatelů, kteří se od sedmdesátých let 20. století pohybují v prostředí newyorské hudební avantgardy.